Revoluční způsob výroby energie. Nizozemci mají fotovoltaický chodník

Fotovoltaika na střeše je jen jednou z možností. Maďarská společnost Platio uvedla v Nizozemsku do provozu fotovoltaický chodník, který bude mít za úkol vyrábět elektřinu pro městskou radnici.

Maďarská společnost Platio má v nabídce neobvyklý produkt, který může zaujmout ty, kdo mají na starosti územní plánování. Fotovoltaický chodník totiž může být způsobem, jak vyrábět zelenou energii všude tam, kde není dostatek prostoru pro vybudování klasických fotovoltaických zařízení nebo větrných elektráren.

Instalace založená na speciální solární kostce byla instalována na ploše 400 metrů čtverečních v nizozemském městě Groningen. Tato investice je součástí projektu „Making City“, jehož cílem je snížit emise oxidu uhličitého v zúčastněných městech.

„Naše patentovaná technologie byla vyvinuta tak, aby se ve fotovoltaickém článku neobjevily žádné mikrotrhliny. To platí pro zamýšlené použití, tedy když solární dlažba není vystavena tlaku většímu než 2 tuny. To znamená, že je bezpečné po ní chodit,“ uvedla Helga Ruscsak ze společnosti Platio v rozhovoru server PV Magazine.

Chodník postavený v Groningenu se skládá z 2544 solárních kostek, které ročně vyrobí 55 000 kWh elektřiny, jež bude sloužit k napájení městské radnice. Moduly mají rozměry 353 × 353 × 41 mm a každý váží 6,5 kg. Jsou pokryty 10 mm silným tvrzeným sklem a jejich rám je vyroben z recyklovaného polymerového kompozitu. Výrobce poskytuje na kostku pětiletou záruku.

Solární dlažba Platio je vhodná mimo jiné na chodníky, terasy, příjezdové cesty a cyklostezky. Podle informací v něm obsažených by po cestě z těchto modulů mohla jezdit vozidla o hmotnosti až osm tun – kdy by se tlak osmi tun rovnoměrně rozložil na čtyři moduly o síle přibližně dvou tun každý.

Zdroj: redakce, pv-magazine.com