Revoluční YILDIRIM-100 je Turecký vrtulníkový systém sebeobrany, který mate raketomety
Turecká společnost Aselsen vyvinula systém sebeobrany nazvaný YILDIRIM-100, který má potenciál zmást lehké protiletadlové raketomety (MANPADS) a ochránit vrtulníky. Tento systém by mohl posunout Turecko mezi málo zemí na světě, které mají pokročilý vrtulníkový sebeobranný systém, jako USA, Rusko a Izrael.
Systém YILDIRIM-100 byl vyvinut pro vrtulníky od společnosti Turkish Aerospace Industries a ještě nebyl nasazen, ale probíhají závěrečné zkoušky, které by měly být dokončeny v roce 2024.
Tento systém sebeobrany je navržen tak, aby dokázal bránit vrtulník ve 360 stupních. Důležitou součástí jeho funkce je detekce odpálení protiletadlové střely a odpalovače světlic. Tyto světlice po odhození vyzařují vysokou teplotu a vytvářejí na obloze objekt, který je teplejší než vrtulník. Tím se snaží odvést infračerveně naváděné střely od vrtulníku, jak píše web Shephard Media.
I když tento tradiční způsob ochrany funguje na některé starší střely, není účinný proti novějším MANPADS, které mají pokročilý systém sledování cíle, jako například polský Piorun. V takových případech přichází na řadu systémy nazývané DIRCM (Directed Infrared Countermeasure System), mezi něž patří i Aselsan YILDIRIM-100.
YILDIRIM-100 funguje tak, že po detekci přilétající střely za pomoci optických senzorů namíří na tuto střelu přesný laserový paprsek. Cílem je oslepit infračervený senzor v bojové hlavici rakety, což má za následek znemožnění dalšího navedení střely na vrtulník. Turecký systém je navržen tak, aby byl malý, lehký a měl nízkou spotřebu energie, což je klíčové z důvodu problémů s vysokou energetickou náročností ruských DIRCM systémů v Ukrajině, které vedly k jejich neúčinnosti.
Celkově by systém YILDIRIM-100 měl poskytovat vrtulníkům lepší ochranu před MANPADS a umožnit jim bezpečnější provádění misí v nebezpečných prostředích.
Zdroj: Shephard Media