Revoluční lignodové baterie budou levnější, ekologičtější a zajistí delší dojezd

Společnost Lignode, společný podnik finských společností Stora Enso a UPM, způsobila rozruch v odvětví baterií pro elektromobily (EV) svými novými lithium-iontovými bateriemi na bázi ligninu. Očekává se, že tato technologie zvýší účinnost a udržitelnost baterií pro elektromobily a také sníží náklady, jak uvádí web The Cool Down.

Lignin je přírodní polymer, který se nachází ve stěnách rostlinných buněk a je po celulóze druhým nejrozšířenějším obnovitelným polymerem na Zemi. Doposud byl lignin považován za odpadní produkt celulózového a papírenského průmyslu. Společnost Lignode však tento odpad mění v cenný zdroj pro průmysl elektromobilů.

Nové baterie se vyrábějí extrakcí ligninu z dřevní hmoty, který se následně zpracuje na prášek a v kombinaci s dalšími materiály vytvoří vodivý polymer. Tento polymer se pak používá jako katoda v baterii. Použití ligninu jako suroviny snižuje potřebu drahých a ekologicky škodlivých materiálů, jako je kobalt a nikl. Lignodové baterie byly testovány v elektromobilech a vykazují slibné výsledky. Mají vyšší hustotu energie než tradiční lithium-iontové baterie, což znamená, že mohou uchovávat více energie na menším prostoru. Tím se zvyšuje dojezd elektromobilů, které se tak stávají praktičtějšími pro každodenní použití.

Nové baterie mají také menší dopad na životní prostředí než tradiční lithium-iontové baterie. Při výrobě tradičních baterií se používají toxické chemikálie a vysoce energetické procesy, které mají značný dopad na životní prostředí. Naproti tomu výroba baterií Lignode vyžaduje méně energie a méně toxických chemikálií, což z nich činí udržitelnější variantu.

Další výhodou baterií Lignode je, že jsou cenově dostupnější než tradiční lithium-iontové baterie. Náklady na výrobu lithium-iontových baterií závisí především na ceně použitých surovin. Očekává se, že použití ligninu jako suroviny výrazně sníží náklady na výrobu baterií, čímž se elektromobily stanou pro spotřebitele dostupnější. Společnosti Stora Enso a UPM plánují komercializaci této technologie prostřednictvím svého společného podniku Lignode. O technologii již projevilo zájem několik významných výrobců automobilů a očekává se, že bude k dispozici pro použití v elektromobilech během několika příštích let.

Baterie společnosti Lignode mají potenciál způsobit revoluci v odvětví elektromobilů tím, že zvýší účinnost a udržitelnost baterií pro elektromobily a sníží náklady. Využití ligninu jako suroviny je významným krokem směrem k ekonomice, v níž se odpadní produkty mění v cenné zdroje. Kromě přínosů této technologie je významné také partnerství mezi společnostmi Stora Enso a UPM.

Obě společnosti jsou lídry v lesnickém průmyslu a jejich společný podnik demonstruje význam spolupráce a inovací při prosazování udržitelnosti. Vzhledem k tomu, že poptávka po elektromobilech stále roste, bude vývoj účinnějších a udržitelnějších baterií nezbytný. Lignodové baterie jsou slibným krokem k dosažení tohoto cíle a mají potenciál významně ovlivnit budoucnost dopravy.

Zdroj: thecooldown.com, redakce