Revoluční baterie při nabíjení vyrábí pitnou vodu a grafen
Nová baterie údajně dokáže vyrobit mořskou vodu, která se dá pít, a zároveň baterie stále produkuje grafen, unikátní materiál, který lze využít v několika průmyslových odvětvích. Je to výsledek nedávného vývoje společnosti Salgenx se sídlem v Madisonu v USA, uvedl server PV Magazine.
Technologie je vlastně malou vědeckou laboratoří v podobě baterie. Průtoková baterie se slanou vodou využívá chemii, která během nabíjení a vybíjení štěpí chlorid sodný na sodík a chlor. Baterie společnosti Salgenx může také uchovávat energii z obnovitelných zdrojů, včetně solární energie.
Ukládání nestálé energie z obnovitelných zdrojů je stále důležitější s tím, jak přibývá větrných, solárních a přílivových elektráren. Další výhodou je, že mořská voda se díky této technologii může stát pitnou.
Odsolovací komponenta je zatím ve zkušebním provozu v laboratoři, ale výzkumníci doufají, že inovaci budou moci využívat výletní lodě, nákladní lodě a další místa, kde by bylo výhodné přeměnit mořskou vodu na pitnou.
Očekává se, že bateriový systém vydrží 25 let. Baterie se slanou vodou využívá elektrochemických vlastností katody baterie k exfoliaci grafitu na jednotlivé vrstvy grafenu. Společnost tvrdí, že dokáže vyrobit grafen za méně než 1,25 dolaru za gram.
Společnost Salgenx pracuje na zavedení svého bateriového systému do řady průmyslových odvětví, včetně výroby skleněných a uhlíkových vláken, kde by výroba grafenu mohla být dalším zdrojem příjmů pro uživatele.
Zdroj: redakce, pv-magazine.com