Revoluce ve fotovoltaice. Nové fotovoltaické články dokáží získat energii z obou stran
Oboustranné perovskitové články jsou stále málo známou technologií, ale díky nejnovějším modulům, které představila americká společnost, by se to mohlo brzy změnit.
Výzkumníkům z americké Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie (NREL) se podařilo vyvinout nové, vysoce účinné perovskitové články s širokou škálou využití. Svůj výzkum zveřejnili na webu ScienceDirect. Co je na této technologii jedinečného? Především tím, že jsou schopny absorbovat energii z přední i zadní plochy. Díky tomu je účinnost o 10-20 % vyšší než u tradičních panelů.
Oboustranné perovskitové články
Vědci použili optické a elektrické modelování, které vedlo k optimalizaci průhledné zadní elektrody a perovskitové vrstvy. Určili, že optimální tloušťka absorbéru by měla být přibližně 850 nanometrů. Pro srovnání, lidský vlas má tloušťku 70 tisíc nanometrů. S těmito parametry se výzkumníkům podařilo dosáhnout 23% úrovně efektivního osvětlení oboustranného panelu.
A přestože se nejedná o průmyslový rekord, nové panely vyvinuté v NREL zdaleka vedou ve třídě oboustranných panelů. Také ostatní výsledky testů byly na velmi uspokojivé úrovni, což může být znamením, že technologii oboustranných panelů bychom neměli ignorovat. A vzhledem k jejich malé tloušťce a nízkým výrobním nákladům mohou najít uplatnění na mnoha površích.
„Ukázali jsme, že oboustranná perovskitová fotovoltaická technologie může překonat své jednofázové protějšky díky vyšším energetickým výnosům a nižším průměrným nákladům na energii (LCOE),“ zdůrazňují vědci. A přestože se objevuje stále více alternativ k fotovoltaickým panelům, je nepochybný úspěch amerických výzkumníků zajímavým objevem.
Zdroj: redakce, sciencedirect.com