Revoluce v chytrých telefonech. Tato baterie by měla vydržet až 9 let

Australští vědci vyvinuli nový typ baterie pro chytré telefony. Ujišťují, že je opakovaně použitelná a prodlouží její životnost až třikrát, jak píše server RMIT.

Pokud se předpovědi australských vědců vyplní, možná budeme brzy moci vyměňovat smartphony mnohem méně často. Mnozí z nás jistě znají tu bolest, když po 2-3 letech přestane baterie ve smartphonu efektivně fungovat a zařízení se vybíjí téměř „každou minutu“. Od baterií, které vědci vyvíjejí, se očekává nejen delší životnost, ale také snadnější recyklace.

Výzkumníci ve své studii poukazují na to, že v Austrálii se recykluje pouze 10 % telefonů. V jiných regionech světa to není o nic lepší. Zpracovávat zařízení s lithium-iontovými bateriemi prostě není snadné ani rentabilní. Aby to změnili, nahradili vědci z RMIT v Melbourne lithium v bateriích MXenem – sloučeninou podobnou grafenu, ale s vysokou elektrickou vodivostí.

MXen má být vynikající alternativou lithia, i když časem rezaví. A právě pro něj našli inženýři z RMIT řešení. Testy potvrdily, že vystavení baterie zvukovým vlnám o frekvenci 10 Hz po dobu jedné minuty rez odstraní. Díky tomu se baterie může opět používat a proces lze opakovat dvakrát. Za předpokladu, že baterie chytrého telefonu vydrží přibližně tři roky, budou baterie z MXene použitelné téměř devět let.

Samozřejmě to musí předpokládat, že ostatní části smartphonu fungují bezchybně. Pokud nás ani nové baterie nepřimějí k tomu, abychom telefony měnili méně často, jedná se stále o důležitý krok v recyklaci baterií. V konečném důsledku také snižuje množství elektroodpadu končícího na skládkách. Výzkumníci již hledají obchodní partnery, kteří by měli zájem o testování řešení na trhu.

Zdroj: redakce, rmit.edu.au