První solární panelový koberec na železničních kolejích může vyrábět elektřinu pro bydlení

Evropský startup Sun-Ways vyvinul mechanické zařízení pro rozmístění odnímatelných solárních panelů podél železničních tratí. Tato inovace by se podle švýcarského energetického startupu mohla uplatnit na polovině železničních tratí po celém světě, píše web Swiss Info.

Podle spoluzakladatele Sun-Ways Baptista Danicherta je prostor mezi železničními tratěmi dostatečně široký na to, aby se na něj daly umístit solární panely standardní velikosti, aniž by bránily průjezdu vlaků.

„Tímto způsobem bychom si mohli vyrobit část elektřiny, kterou potřebujeme,“ řekl Danichert.

Velké instalace je obtížné vybudovat kvůli nedostatku volného prostoru. Nicméně solární panely mezi kolejnicemi na druhou stranu nemají žádný vizuální ani ekologický dopad.

Jaký je postup?

Společnost Sun-Ways používá továrně předmontované solární panely ze Švýcarska. Panely o šířce jednoho metru se jednoduše umístí mezi vlakové koleje a připevní se k nim pomocí pístového mechanismu. Panely se rozvinou, zatímco po kolejích jezdí speciálně zkonstruovaný vlak.

Vlak vytvořený švýcarskou společností Scheuchzer, která se zabývá údržbou tratí, provádí instalaci mechanicky.

Podle společnosti Sun-Ways vlak během jízdy rozprostře fotovoltaické panely podél železniční trati jako rozvíjející se koberec. Instalace solárních panelů podél železničních tratí není nový koncept. Fotovoltaické komponenty namontované na železničních pražcích testují další dvě firmy, italská Greenrail a anglická Bankset Energy.

Společnost Sun-Ways si však ve spolupráci se švýcarským Federálním technologickým institutem EPFL v Lausanne jako první nechala patentovat odnímatelný systém.

Vyrobená elektřina by se posílala do rozvodné sítě a používala k napájení obytných domů. Na druhou stranu využití energie pro provoz na železnici je podle Danicherta náročnější a vyžadovalo by specializovanou technologii.

Experimentální počin společnosti musí ještě mnohé dokázat. Mezinárodní železniční unie se obává, že na panelech mohou vznikat mikrotrhliny, zvyšovat riziko lesních požárů, nebo dokonce způsobovat rozptylování strojvedoucích vlaků odrazy.

Společnost Sun-Ways tvrdí, že její panely jsou odolnější než běžné panely, aby zabránily tomu, že odrazy budou strojvedoucím svítit do očí.

Švýcarská železniční síť má celkovou délku 5 317 kilometrů a teoreticky by mohla být celá pokryta solárními panely. To by pokrylo plochu zhruba odpovídající 760 fotbalovým hřištím, pomineme-li tunely a místa s omezeným slunečním zářením.

Zdroj: redakce; Swiss Info