První robotická včela na světě létá jako skutečná a může mít mnoho využití

Robotická včela je ve srovnání se skutečnou včelou o něco těžší, váží 95 mg. Vědcům z Washingtonské univerzity se podařilo vyvinout robotickou včelu, která má rozpětí křídel 33 mm a dokáže stabilně létat všemi směry. Jedná se o prvního takového robota na světě.

Prototyp robotické včely (pojmenovaný Bee++) má čtyři křídla vyrobená z uhlíkových vláken a mylaru (speciální typ reflexní fólie) a čtyři lehké aktuátory pro ovládání každého křídla. Je to první robot svého druhu, který dokáže stabilně létat všemi směry. To zahrnuje i obtížný rotační pohyb. Aby se robot mohl řízeně otáčet, vědci posunuli křídla tak, aby se třepotala v šikmé rovině. Zvýšili také počet mávnutí křídel ze 100 na 160 za sekundu.

„Vědci se snaží vyvinout umělý létající hmyz již více než 30 let. Jednoho dne by mohl být využíván k mnoha účelům, například k umělému opylování, pátrání a záchraně ve stísněných prostorách, biologickému výzkumu nebo monitorování životního prostředí,“ řekl Nestor O. Perez-Arancibia, profesor na Fakultě strojního a materiálového inženýrství Washingtonské státní univerzity.

S hmotností 95 mg a rozpětím křídel 33 milimetrů je Bee++ stále větší než skutečné včely, které váží kolem 10 miligramů. Na rozdíl od skutečného hmyzu může Bee++ létat jen asi pět minut. Právě tak dlouho jí v jednom okamžiku vystačí energie.

Výzkumníci z Washingtonské státní univerzity pracují také na vývoji dalších typů hmyzích robotů.

Zdroj: Interesting Engineering