První prapor Ukrajinců je připraven. Budou jezdit v bestiích Bradley

Ukrajinci se rychle učí ovládat nedávno navržené vybavení používané v zemích NATO. První prapor vycvičený v Německu je již připraven likvidovat Rusy pomocí BVP M2A2 Bradley, jak píše web Mind. Připomínáme, co dokážou.

Jedná se o jeden z několika zbraňových systémů zemí NATO z konce studené války. Kromě amerických vozidel Bradley dostane Ukrajina také německé BVP Marder, švédské CV90 nebo světově unikátní průzkumná vozidla AMX-10 RC/RCR z Francie. Kromě toho na Ukrajinu dorazí tanky M1A2 Abrams, Leopard 2 a Challenger 2.

Výše uvedené cvičné záběry ukazují, že Ukrajinci dostanou M2A2 ODS (operace Pouštní bouře) verze Bradley BVP. Ta je dále upravena novým laserovým dálkoměrem a vylepšenou optoelektronikou, což je varianta tanku M2A2 vyvinutá koncem 80. let, jak píše server Technology.

Ta zahrnovala především vylepšené pancéřování použitím speciálního reaktivního pancéřového balíčku, který zvýšil odolnost přední části vozidla proti palbě z automatických kanónů ráže 30 mm a granátometů RPG-7. To bohužel vedlo ke zvýšení hmotnosti vozidla na přibližně 27 tun, čímž přišlo o své plovací schopnosti.

To je pozoruhodné, protože automatický kanon 2A42 ráže 30 mm je v Rusku běžný, od nejpopulárnějších bojových vozidel pěchoty BMP-2 až po relativně nové obrněné transportéry BTR-82 nebo slavné BMPT Terminator.

K ničení Rusů bude použit automatický kanon M242 Bushmaster ráže 25 mm s rychlostí střelby 200 ran/min a účinným dostřelem kolem 2 km. Kanon má také systém dvojitého podávání, který umožňuje rychlou změnu munice z protitankové na tříštivou nebo naopak.

Tiše postačí k roztříštění ruských obrněných vozidel z rodiny BMP nebo k likvidaci pěchoty, pro kterou je hrozbou i spřažený kulomet M240C ráže 7,62×51 mm NATO.

Pro tanky je naopak určeno odpalovací zařízení BGM-71E (TOW-2A) a/nebo BGM-71F (TOW 2B) s dvojitou protitankovou řízenou střelou. Obě mají dosah kolem 3750 m, ale liší se provedením útoku. V prvním případě jde o klasickou dvojitou kumulativní hlavici schopnou překonat jednovrstvý reaktivní pancíř, zatímco v druhém případě jde o střelu, která útočí na cíl shora.

Jde sice ještě o starší generaci, která letí přímo k cíli (žádný střemhlavý let jako u Spike nebo Javelin) a jednoduše nad ním odpálí hlavici EFP (explosively formed penetrator) s relativně malou průbojností, ale pancíř tanku shora je tenký.

Bradley BVP pamatující i doby Pouštní bouře bude z hlediska situačního povědomí výrazným pokrokem oproti dosavadním postsovětským řešením používaným Ukrajinci. Uvidíme, zda se jich Rusové budou bát stejně jako svého času Iráčané.

Zdroj: redakce, mind.ua, technology.org