První pokuta za vesmírné odpadky v historii. Společnost Dish Network musí zaplatit pokutu 3,5 milionu korun za to, že neodstranila svůj satelit EchoStar-7

Americká Federální komise pro komunikace (FCC) udělila první pokutu společnosti, která porušila pravidla proti kosmickému odpadu. Společnost Dish Network jim musí zaplatit pokutu v přepočtu 3,5 milionu korun, jak píše web Yahoonews.

Společnost Dish Network musí komisi FCC zaplatit 3,5 milionu korun za to, že nesundala z oběžné dráhy svůj satelit EchoStar-7. Ten je ve vesmíru již více než dvacet let. Namísto řádného odstranění družice z oběžné dráhy ji společnost Dish poslala na “likvidační oběžnou dráhu” v dostatečně nízké výšce, aby představovala riziko orbitálního odpadu.

Dish Network vypustila v roce 2002 satelit na geostacionární oběžnou dráhu. To je oblast vesmíru, která začíná ve výšce 36 000 km nad Zemí. V roce 2012 souhlasila s plánem na zmírnění orbitálního odpadu, podle kterého po dokončení své mise pošle EchoStar-7 300 km nad místo, kde byla umístěna, na “hřbitovní oběžnou dráhu”. Tam by nepředstavovala riziko pro ostatní aktivní družice.

V roce 2022 však společnost Dish zjistila, že družice má málo pohonných látek a nebude jich dost na to, aby ji vyslala do zamýšleného cíle. Místo toho družice skončila pouze 122 km nad aktivními oblastmi geostacionární dráhy, 178 km od svého cíle. Vesmírné odpadky dnes představují velký problém, protože jich je na oběžné dráze Země něco přes 26 000. Ty po kolizi mohou snadno poškodit jinak funkční satelity.

Zdroj: redakce, Yahoonews