První neúspěch je neodradil. Tento týden proběhne druhý letový test rakety Starship od společnosti SpaceX
Společnost SpaceX doufá, že se jí tento týden podaří znovu odstartovat Starship, nejvýkonnější raketu, jaká kdy byla postavena, poté, co dubnový pokus skončil velkolepou explozí. „Starship se připravuje na start již 17. listopadu, čeká se na konečné schválení regulačními orgány,“ uvedla společnost SpaceX na webu X v pátek večer.
SpaceX předpokládá, že Starship bude plně opakovaně použitelnou kosmickou lodí příští generace, která nakonec dopraví posádku i náklad na Mars.
Projekt bedlivě sleduje NASA, která si objednala verzi Starship, jež má fungovat jako lunární modul pro její program Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc do poloviny tohoto desetiletí.
Původní raketa se v dubnu rozpadla na ohnivou kouli a zřítila se do Mexického zálivu, přičemž nad město vzdálené několik kilometrů vyvrhla oblak prachu. SpaceX ale protní neúspěch neodradil.
Starship preparing to launch as early as November 17, pending final regulatory approval → https://t.co/bJFjLCiTbK pic.twitter.com/qRKv9ugWsR
— SpaceX (@SpaceX) November 11, 2023
Americký Federální úřad pro letectví musí vydat povolení ke startu, aby se mohl pokusit o druhý test. Regulační orgán v říjnu dokončil bezpečnostní prověrku Starshipu, ale k udělení licence potřebuje projekt ještě podpis amerického Úřadu pro ochranu ryb a divoké přírody (US Fish and Wildlife Service), uvádí Phys.
Podle propagačních materiálů zveřejněných společností SpaceX stojí v současné době na startovací rampě připravena nová vemírná loď Starship. Loď Starship, která je vysoká 120 metrů, má tah 74,3 meganewtonů, což je více než dvojnásobek tahu raket Saturn V, které sloužily k vyslání astronautů programu Apollo na Měsíc.
Starship je navržena tak, aby byla plně opakovaně použitelná, přičemž oba stupně se mají vracet na Zemi, čímž se výrazně sníží náklady.
Plán letu bude podobný tomu dubnovému. Po oddělení má Starship podle Muska pokračovat do výšky oběžné dráhy a dokončit oblet kolem Země.
zdroj: Phys