První geotermální elektrárna společnosti Google je v provozu. Do roku 2030 chce svá datová centra provozovat na bezuhlíkový zdroj energie

Společnost Google si stanovila ambiciózní cíl provozovat do roku 2030 svá datová centra a kancelářské areály na nepřetržitý bezuhlíkový zdroj energie (CFE) ve všech sítích, kde působí, s cílem urychlit dekarbonizaci světových elektrických systémů.

Aby se tato vize stala skutečností, investuje společnost do inovativních technologií čisté energie, které mohou zajistit spolehlivou a nízkouhlíkovou elektřinu. Jednou z nejslibnějších příležitostí je vylepšená geotermální energie (EGS), která využívá přirozené teplo Země a vyrábí elektřinu bez spalování fosilních paliv a vypouštění uhlíku do atmosféry. To pomáhá zajistit dodávky čisté energie, které doplňují proměnlivé obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, a přibližují se tak nepřetržitému provozu bez emisí uhlíku.

Před dvěma lety uzavřel technologický gigant partnerství se startupem Fervo Energy, který se zabývá čistou energií, a vyvinul projekt rozšířené geotermální energie. Geotermální projekt je nyní v provozu a do místní sítě, která slouží datovým centrům společnosti Google v Nevadě, začala proudit bezuhlíková elektřina, píše portál FastCompany.

Začátkem tohoto roku společnost Fervo Energy dosáhla významného průlomu v oblasti geotermální energie. Její systém dokázal dosáhnout rekordů v průtoku a výkonu pro EGS a vyrobil neuvěřitelných 3,5 megawattu elektřiny. Toto množství vyrobené energie stačí k napájení přibližně 2 600 domácností. Průlomový výsledek testu společnosti Fervo Energy je prvním případem, kdy energetická společnost prokázala, že EGS může fungovat v komerčním měřítku.

Na rozdíl od tradičních geotermálních elektráren, které se spoléhají na přirozeně ohřívané vodní zdroje, využívá společnost Fervo k využití tepla, které by bylo dříve obtížně dostupné, vrtné techniky, jež byly průkopníkem v ropném a plynárenském průmyslu.

Aby mohla společnost Fervo využít toto podpovrchové teplo v lokalitě společnosti Google v Nevadě, vykopala dva horizontální vrty hluboké přes 2100 metrů a poté vrty horizontálně rozšířila, aby dosáhla na větší část horkého rezervoáru. Vyvrtala druhý horizontální vrt, aby protnula trhliny v hornině.

Společnost pak čerpala studenou vodu z prvního vrtu přes trhliny do druhého vrtu, kde voda absorbovala teplo z okolní horniny. Tímto procesem se vytvořila pára a vznikla CFE. Instalované optické kabely zachycují data, která ukazují průtok, teplotu a výkon geotermálního systému v reálném čase.

Výsledkem je geotermální elektrárna, která dokáže vyrábět CFE nepřetržitě, přičemž využívá méně půdy než jiné čisté zdroje energie a čerpá dovednosti, znalosti a dodavatelské řetězce z jiných průmyslových odvětví. Společnost Google podporovala vývoj projektu od jeho počátečních fází až po jeho úspěšné dokončení a úzce spolupracovala se společností Fervo na překonávání překážek a prokázání životaschopnosti této technologie.

Společnost Google také nedávno oznámila partnerství s neziskovou organizací Project InnerSpace, která se zabývá celosvětovým rozvojem geotermální energie, s cílem urychlit zavádění geotermální energie.

Společnost Fervo v současné době buduje v Utahu lokalitu EGS, která bude vyrábět 400 megawattů nepřetržité bezuhlíkové elektřiny. Toto množství elektřiny bude stačit k napájení až 300 000 domácností. Očekává se, že lokalita bude dodávat energii do sítě v roce 2026 a o dva roky později dosáhne plného rozsahu výroby.

Zdroj: FastCompany