Průlomový objev! Brzy budeme schopni pohybovat věcmi pomocí mysli

Metamateriály přitahují širokou pozornost díky svým mimořádným fyzikálním vlastnostem. Poskytly vědcům nový koncept pro navrhování umělých materiálů. Metapovrchy jako dvojrozměrný protějšek metamateriálů zase přinášejí nebývalou svobodu při manipulaci s elektromagnetickými vlnami, jak uvádí server The Brighter Side.

Prostřednictvím programování na místě lze implementovat programovatelné metaplochy (PM) s více nebo přepínatelnými funkcemi a dále je integrovat se senzory nebo ovládat pomocí předem definovaného softwaru. Přepínání mezi různými funkcemi těchto PM se obvykle provádí ručně. V článku publikovaném v časopise eLight však tým výzkumníků z univerzity Air Force Engineering a Národní univerzity v Singapuru učinil první krok k dálkovému a bezdrátovému ovládání metamateriálů myslí v reálném čase.

Je známo, že lidský mozek při myšlení vytváří mozkové vlny. Autoři se domnívají, že sběr mozkových vln a jejich využití jako řídicích signálů pro metamateriály by uživatelům umožnilo ovládat metamateriály svou myslí. Tím by se zlepšila rychlost odezvy metapovrchů. Tento vývoj by byl velkým krokem ke skutečně inteligentním metapovrchům.

Místo stejnosměrného nebo střídavého zdroje (DC/AC) jako generátoru signálu použili výzkumníci v prototypu systému mozkové vlny uživatele, které bezdrátově přenášeli do řídicí jednotky prostřednictvím Bluetooth. Cílem bylo využít mozkové vlny uživatele k ovládání elektromagnetické odezvy PM. Tímto způsobem demonstrovali vzdálené ovládání metapovrchů myslí, kdy uživatel mohl ovládat vzor rozptylu.

Simulace a testy ukázaly, že mozkové vlny uživatele přímo ovlivňují výsledek, přičemž rychlost ovládání a rychlost přepínání jsou výrazně lepší. Jejich konstrukci lze dále přizpůsobit a zvýšit tak přesnost zařízení.

Výzkumný tým doufá, že v budoucnu se mu podaří zkombinovat tuto technologii s inteligentními algoritmy a zlepšit tak procesy. Věří, že jejich práci lze snadno rozšířit na další funkční nebo multifunkční metapovrchy ovládané myslí. Může najít uplatnění v nejrůznějších oblastech, jako je monitorování zdraví, komunikace 5G/6G a inteligentní senzory.

Zdroj: thebrighterside.news, elight.springeropen.com