Průlom ve vědě! Vědci z Göttingenu našli způsob, jak cestovat rychlostí světla

Göttingen – Stane se „warp drive“ ze Star Treku brzy realitou? Alespoň teoreticky nyní vědec z univerzity v Göttingenu našel řešení, s nímž se my lidé dokážeme pohybovat rychleji než světlo.

Nejbližší hvězda naší sluneční soustavy se nazývá Proxima Centauri. I s nejrychlejšími raketami, které lze dnes vyrobit, by nám trvalo dosáhnout hvězdy více než 50 000 let – na běžný lidský život je to příliš dlouho. Bylo by to jiné, kdybychom mohli nějak cestovat rychlostí světla, pak by cesta k dalším hvězdám trvala jen několik let. Jak se ale pohybovat rychleji než světlo? Doposud měli vědci na tuto otázku v podstatě jen nemožné odpovědi. Podle Einsteinovy ​​teorie relativity by člověk potřeboval hypotetické částice a negativní hmotu, ale není možné je vytvořit.

Americký vědec Dr. Erik Lentz z univerzity v Göttingenu nyní našel, alespoň teoretické řešení tohoto problému. Ve své nejnovější studii vysvětluje, jak lze dosáhnout rychlosti světla pomocí fyziky, kterou lze skutečně implementovat. Tajemství jeho úvah spočívá v takzvaných „hyperrychlých solitonech“. Jednoduše řečeno, jedná se o vlny, které umožňují cestování jakoukoli rychlostí.

Cesta rychlostí světla má stále jeden zásadní háček, nicméně …
Nejlepší na tom však je, že tyto solitony můžete provozovat s úplně normálními a již existujícími zdroji energie. Nepotřebujete tedy hypotetické ani negativní hmoty. Má to však háček: Podle oficiální tiskové zprávy z univerzity v Göttingenu by solitonova metoda v současné době vyžadovala astronomické množství energie.

„Energie potřebná pro tento pohon při rychlosti světla pro kosmickou loď o poloměru 100 metrů je řádově stokrát větší než hmotnost planety Jupiter,“ vysvětluje Dr. Lentz.

Další věcí, kterou musíte udělat, je zjistit, jak shromáždit dostatek energie na provoz celé rakety pomocí moderní technologie, například z jaderné elektrárny. „Pak můžeme mluvit o výrobě prvních prototypů.“

Takže příliš brzy nebudeme schopni létat ke vzdáleným hvězdám rychleji než světlo. Ale přinejmenším „warp drive“ již není sci-fi nebo fyzikální snění, ale může být skutečně implementován, alespoň teoreticky.