Průlom v práci na fúzi. Byl nalezen způsob, jak zvýšit účinnost budoucích elektráren

Fúzní elektrárny jsou jedním z nejúčinnějších známých zdrojů energie, ale v současné době ještě žádná z nich nevyrábí elektřinu nebo teplo pro komerční využití. To však neznamená, že společnosti v tomto odvětví nevyvíjejí nová řešení pro tento typ zařízení. Společnost Tokamak Energy se právě podělila o jedno z nich.

Ve zveřejněném oznámení na webových stránkách britské společnosti se můžeme dočíst, že se jí podařilo vyvinout konstrukci nízkoteplotních výkonových elektronických součástek. Ty budou pracovat se supravodivými magnety (HTS), které jsou jednou z hlavních součástí fúzních elektráren, na nichž společnost pracuje. Takzvané tokamaky vyvíjí mnoho společností a jejich hlavním účelem je získávat energii z řízené fúzní reakce.

Princip fungování tohoto typu zařízení jsme již mnohokrát vysvětlovali, takže zde pouze připomeneme, že k uskutečnění procesů probíhajících na Slunci nebo v jiných hvězdách je zapotřebí plazma, tedy plyn zahřátý na vysokou teplotu (přes 100 milionů stupňů Celsia). Dotyčný magnet má za úkol udržovat tuto látku v bezpečné vzdálenosti od stěn reaktoru, ale kvůli vysokým teplotám jsou vodiče používané k přenosu energie vystaveny vysokému tepelnému zatížení.

Společnost Tokamak Energy tvrdí, že jejich „nový měnič energie uvnitř vakuového kryostatu“ zlepší účinnost chlazení, což sníží náklady na budoucí fúzní elektrárny. Testy dokončené v prosinci 2021 ukázaly, že tepelná zátěž, které byly trubky vystaveny, se snížila o 50 %.

„Vyvinuli jsme nový typ kryogenního napájecího zdroje založeného na nejmodernější výkonové elektronice, který je velmi účinný při nízkých teplotách. To znamená, že můžeme snížit náklady na provoz HTS magnetů o 50 % nebo více. Tento inovativní přístup přinese významné úspory nákladů a pomůže k zavedení komerčních zařízení na výrobu energie z jaderné syntézy.“ uvedl Chris Kelsall, generální ředitel společnosti Tokamak Energy.

Projekt, v jehož rámci bylo toto řešení vyvinuto, je součástí vládního programu Spojeného království. Jejím cílem je vyvinout pokročilý modulární reaktor (AMR).

Zdroj: tokamakenergy.co.uk