Projekt Olympus: NASA pracuje na vývoji stavebních technologií, které by mohly vybudovat silnice na Měsíci

Seznamte se s projektem Olympus společnosti ICON, který je určen pro stavbu lunárního povrchu. Částka 57,2 milionu dolarů (přibližně 1,2 miliardy korun), kterou NASA poskytla, bude určena na vývoj víceúčelového stavebního systému.

NASA zadala společnosti ICON se sídlem v Austinu zakázku na vývoj stavebních technologií, které by mohly pomoci při budování infrastruktury, jako jsou přistávací plochy, stanoviště a silnice na povrchu Měsíce. Tento stavební systém bude primárně využívat místní zdroje z Měsíce a Marsu jako stavební materiál pro vytvoření trvalé přítomnosti na Měsíci, jak uvádí agentura NASA na svém webu.

Na podporu programu NASA Artemis a návratu lidských astronautů na Měsíc chce společnost ICON dopravit do vesmíru svůj vyspělý hardware i software prostřednictvím letu simulujícího měsíční gravitaci. Společnost rovněž plánuje pracovat se vzorky měsíčního regolitu přivezenými z misí Apollo a různými simulanty regolitu, aby zjistila jejich mechanické chování v simulované měsíční gravitaci.

„Abychom mohli prozkoumávat jiné světy, potřebujeme nové inovativní technologie přizpůsobené těmto prostředím a našim průzkumným potřebám. Posunutí tohoto vývoje s našimi komerčními partnery vytvoří schopnosti, které potřebujeme pro budoucí mise,“ řekla Niki Werkheiserová, ředitelka technologického zrání v Ředitelství vesmírných technologií NASA.

Zdroj: nasa.gov, redakce