Proč konopí voní (zapáchá)? Odpověď nemusí být taková, jak si myslíte
Konopí je v populárních psychotropních drogách na druhém místě za alkoholem. V roce 2019 si konopí dopřálo přibližně 8 % populace a jeho užívání bude pravděpodobně stoupat, protože stále více států ho legalizuje pro rekreační užívání. Čím více lidí bude kouřit, tím více bude jeho nezaměnitelné aroma cítit všude. A vědci si nyní myslí, že vědí, proč má tato kontroverzní rostlina tak charakteristickou vůni, píše web Inverse.
Většina vědeckých poznatků zkoumajících zápach konopí se zaměřuje na třídu sekundárních sloučenin v rostlině známých jako terpeny. Tyto sloučeniny pocházejí z rostlinných trichomů, stébelnatých přívěsků na povrchu květu konopí. Cannabis sativa má více než 200 známých sloučenin nebo metabolitů spojených s vůní. Terpeny se liší od primárních sloučenin konopí, jako jsou kanabinoidy.
Terpeny se kromě plevele vyskytují i v mnoha dalších druzích rostlin. Hrají důležitou biologickou roli při lákání užitečných živočichů k rostlinám nebo odpuzování škodlivých predátorů. U konopí jsou terpeny nejznámější tím, že vytvářejí jedinečnou vůni rostliny, která se v závislosti na odrůdě pohybuje od dřevité a zemité až po citrusovou a sladkou. Někteří uživatelé konopí dokonce podle výzkumů dokážou rozlišit odlišné vůně různých druhů.
Dvě široké třídy konopí, cannabis sativa a cannabis indica jsou spojeny s různými vůněmi. Odrůdy indica jsou známé pro mírnější opojení a terpenoidní profil s ostrou vůní, zatímco odrůdy sativa jsou známé pro vzrušující opojení a sladké, bylinné aroma.
Foto: gjbmiller / Pixabay
Mělo se za to, že terpeny jsou hlavními aktéry charakteristické vůně konopí. Je tomu tak proto, že ostatní primární sloučeniny, jako je kanabinoid THC, který uživatelům poskytuje silný stav spojovaný s konopím, jsou ve skutečnosti bez zápachu. Představa, že vyšší koncentrace THC znamená vonící trávu, je mýtus. THC nemusí nutně ovlivňovat vůni konopí a sloučeniny se silným zápachem se nacházejí v rostlinách s nižší koncentrací THC.
Proč konopí zapáchá?
Vědci ve studii z roku 2021 analyzovali a identifikovali v konopí setém novou skupinu sloučenin, známých jako těkavé sirné sloučeniny. Některé ze sloučenin, které vědci objevili, nebyly v přírodě dosud nikdy identifikovány. VSC obsahují funkční chemickou skupinu 3-methylbut-2-en-1-yl, která vytváří charakteristický zápach. Vědci zjistili, že čím vyšší je obsah VSC v rostlině, tím silnější je zápach.
Jeden konkrétní VSC, známý jako VSC3, je podle výzkumu obzvláště spojen se zápachem konopí a vytváří „intenzivní, sirné aroma i v extrémně zředěných koncentracích“. Zajímavé je, že VSC3 byl dříve identifikován také v pivu. Výzkumníci provedli pachové zkoušky, které potvrdily, že VSC3 je primárním zdrojem charakteristické vůně konopí, zatímco zbývající sloučeniny VSC4- VSC7 mohou toto aroma dále zesilovat nebo modulovat.
Foto: Richard T / Unsplash
Co znamená vůně konopí?
Vědci předpokládají, že VSC mohou být zodpovědné za konopnou vůni díky jejich spojení s ostrými vůněmi jiných rostlin, jako je chmel a česnek. „Tyto sloučeniny přispívají k vůni, chuti a možným zdravotním přínosům česneku,“ dodávají. Mezi zdraví prospěšné účinky česneku patří antikarcinogenní vlastnosti, stejně jako ochrana před rakovinou tlustého střeva a lepší kardiovaskulární zdraví.
Není jasné, zda VSC v konopí přinášejí podobné zdravotní benefity, ale výzkumníci tvrdí, že podobnosti mezi VSC v česneku a konopí si proto zaslouží další zkoumání, aby se zjistilo, zda první jmenované látky mají podobné zdravotní benefity jako ty druhé.
Existují však potenciální zdravotní rizika, která souvisejí s vůní konopí. Inhalace a konzumace konopí jsou spojovány s astmatem a alergiemi, o nichž odborníci spekulují, že se mohou zvýšit s tím, jak se v USA i v Evropě rozbíhá legalizace.
Foto: Add Weed / Unsplash
Ovlivní balení zápach konopí?
Typ obalu může pomoci zastřít vůni trávy, ale musí to však být správný typ obalu. Vědci zjistili, že koncentrace VSC a tedy i související vůně může být zachována i ve starších vzorcích konopí. Ve studii byl konopný produkt zabalen do plastové nádoby s tepelně utěsněnou vzduchotěsnou hliníkovou fólií, což naznačuje souvislost mezi vzduchotěsným obalem a obsahem VSC.
Výzkumníci spekulují, že vzduchotěsný obal uzamkl VSC lépe než vzorky obsažené ve standardních plastových sáčcích se zipem. Předchozí studie však nezjistily významný vliv sáčků na koncentraci konopných pachů.
Zdroj: inverse.com