Proč jsou německé systémy Gepard pro Rusy noční můrou? Jejich všestrannost je smrtící

Trvalo dlouho, než na Ukrajinu dorazily první tři protiletadlové komplety Flakpanzer Gepard a desítky tisíc kusů munice. Podle původních plánů mělo být v červenci dodáno 15 systémů. Vysvětlíme vám jejich vlastnosti.

Předání strojů Ukrajině bylo původně navrženo na konec dubna, ale problémy s nalezením dodavatele poměrně specifické munice ráže 35×228 mm se výrazně protáhly. Nyní jsou konečně první systémy již na ukrajinské půdě.

Flakpanzer Gepard je protiletadlový systém krátkého dosahu na podvozku tanku Leopard 1, zavedený do výzbroje Bundeswehru v roce 1976. Jeho úkolem bylo chránit pohybující se obrněné nebo mechanizované kolony před prostředky vzdušného napadení včetně letadel a vrtulníků.

Systém byl používán do roku 2010 a rozhodnutí o jeho zrušení bez zavedení nástupců bylo důsledkem rozpočtových škrtů. Nižší stupeň protivzdušné obrany Bundeswehru tak fakticky zanikl, protože v současnosti je k dispozici pouze několik stavebnic Ozelot podřízených Luftwaffe. Němci plánují replikovat jejich schopnosti a jednou ze zvažovaných možností je systém Skynex (významná modernizace systému ráže 35 mm známého z tanku Gepard) namontovaný na kolovém transportéru Boxer.

Gepard je 47tunový stroj s tříčlennou posádkou, který je schopen bojovat s cíli na vzdálenost až 4 km pomocí dvojice automatických kanónů Oerlikon KDA L/R04 ráže 35/90 mm s rychlostí střelby 550 ran/minutu. Celkem tedy 1 100 výstřelů/min a zásoba munice činí 680 nábojů.

Gepard je vybaven dvěma radary s dosahem detekce až 15 km, z nichž první je radar pro detekci cílů a druhý, umístěný na přední části věže, je radar pro řízení palby, ke kterému je připojena výzbroj.

Zdroj: tech.wp.pl