Proč je třeba přepínat mobilní telefony do režimu letadlo i během letu?

Pravděpodobně jste už v letadle slyšeli připomínku, abyste svá elektronická zařízení přepnuli do letového režimu. Možná se ptáte, proč je to nutné. Letecká navigace a komunikace se opírají o rádiové služby, které jsou od 20. let minulého století koordinovány tak, aby se minimalizovalo rušení.

Dnešní digitální technologie jsou mnohem pokročilejší než některé starší analogové technologie, které jsme používali před 60 lety. Výzkum ukázal, že osobní elektronická zařízení mohou vysílat signál ve stejném frekvenčním pásmu jako komunikační a navigační systémy letadla, což způsobuje elektromagnetické rušení.

V roce 1992 nezávislá studie Federálního leteckého úřadu USA a společnosti Boeing zkoumala používání elektronických zařízení k rušení letadel a nezjistila žádné problémy s počítači, mobilními telefony nebo jinými osobními elektronickými zařízeními během nekritických fází letu (kritické fáze jsou vzlet a přistání). Americká Federální komise pro komunikace navíc začala vytvářet vyhrazená frekvenční pásma pro různá použití, jako jsou mobilní telefony a navigace a komunikace v letadlech, aby se vzájemně nerušila. Stejnou strategii mají vlády na celém světě. V EU mohou elektronická zařízení zůstat v provozu od roku 2014, jak uvádí server The Conversation.

Proč tedy letecký průmysl stále zakazuje používání mobilních telefonů? Jedním z problémů je pozemní rušení. Bezdrátové sítě jsou propojeny řadou věží; pokud by cestující letící přes tyto pozemní sítě používali své telefony, mohlo by dojít k jejich přetížení. V roce 2021 létalo více než 2,2 miliardy cestujících, což je však jen polovina počtu cestujících v roce 2019. Provozovatelé bezdrátových sítí mohou mít pravdu.

Nové bezdrátové sítě 5G, které jsou žádoucí pro vyšší rychlost přenosu dat, vyvolávají obavy v leteckém průmyslu. Šířka rádiového pásma je omezená, ale stále se snažíme přidávat další nová zařízení. Letecký průmysl poukazuje na to, že spektrum bezdrátové sítě 5G je velmi blízko spektru vyhrazenému pro letectví, což může způsobit rušení navigačních systémů v blízkosti letišť, které pomáhají při přistávání letadel.

V každém případě je proto rozumné omezit používání mobilních telefonů v letadlech, dokud nebudou vyřešeny problémy související s 5G. Většina leteckých společností v současnosti poskytuje zákazníkům placené nebo bezplatné služby Wi-Fi. Díky novým technologiím Wi-Fi by cestující mohli teoreticky používat své mobilní telefony během letu. Používání telefonů za letu tedy v současné době nenarušuje schopnost letadla fungovat.

Zdroj: theconversation.com