Přistávací modul společnosti NASA posílá svoje poslední selfie. Kvůli usazenému prachu už nedokáže dál fungovat

Mise NASA Insight Mars se blíží ke svému konci. Americká vesmírná agentura začátkem tohoto měsíce oznámila, že prach, který pokrývá solární panely přistávacího modulu Mars InSight, zabraňuje dalšímu fungování modulu, který proto bude muset brzy ukončit své vědecké operace.

Modul Insight přistál na Marsu v listopadu roku 2018 za účelem studia seismické aktivity na Rudé planetě a NASA právě sdílela selfie snímků, který byl pořízen 10. den mise a jejího posledního, kdy už je sonda pokryta marťanským prachem.

Po více než třech letech provozu společnost NASA očekává, že InSight bude do prosince tohoto roku nefunkční kvůli skutečnosti, že nedokáže generovat dostatek energie ze svých solárních panelů. Solární panely přistávacího modulu, které zpočátku produkovaly 5000 watthodin energie každý den, nyní generují pouze 500 watthodin.

Podle webu InterestingEngineering předchozím misím na Mars společnosti NASA pomáhaly vichřice, díky kterým se marťanský prach neusazoval na solárních panelech. Například u roverů Spirit i Opportunity byly panely očištěny, což jim umožnilo pracovat o něco déle. To se u InSight nestalo. Nadále se na ní usazuje prach, což vede k postupnému snižování kapacity pro výrobu solární energie.

„Kdyby jen 25 % panelů InSight bylo očištěno větrem, přistávací modul by získal asi 1000 watthodin, což by bylo dost na to, aby pokračoval ve své vědecké expedici. Bohužel kvůli momentálnímu stavu se výkon modulu natolik snižuje, že jeho přístroje budou po konci května zapnuty jen zřídka,“ uvedla společnost NASA.

Robotické rameno kosmické lodi, které bylo v minulosti používáno právě k odstraňování prachu na modulu, už svojí práci nezvládá. Podle společnosti NASA se prach usazuje příliš rychle na to, aby ho robotické rameno dokázalo odstraňovat, aniž by spotřebovalo životně důležitou energii.

Přesto modul Insight přežil svou původní životnost dvou let a během tohoto procesu produkoval velké množství dat, což znamená, že mise byla velkým úspěchem. Umožnila vědcům si například uvědomit, že jádro Marsu je mnohem menší, než se dříve myslelo. 

Seismické detekční přístroje přistávacího modulu pomohly vědcům společnosti NASA dozvědět se hodně o vnitřní struktuře Marsu. Například 4. května tým Insight detekoval dosud největší zemětřesení s magnitudou 5. Mise celkem zaznamenala více než 1 300 zemětřesení.

Tým vysvětlil, že robotická ruka landeru bude nyní umístěna do složené polohy, aby pomohla šetřit energii pro seismometr o něco déle. Těsně předtím, než k tomu dojde, však tým pořídil ještě poslední selfie modulu Insight.

Zdroj: interestingengineering.com