Přísně tajná laserová zbraň nebo meteorologický jev? Obyvatelé Ruska jsou zmateni světelným sloupem zářícím na obloze

Obyvatele ruského Belgorodu zmátl světelný sloup, který se tyčil na noční obloze. Ve dnech 4. a 5. října byly zveřejněny snímky a videa tohoto záhadného žlutého světelného paprsku zářícího na temné obloze, které se virálně rozšířily na sociálních sítích. Co by to však mohlo být?

Objevilo se mnoho možných vysvětlení, co by světelný sloup mohl být, včetně ruské laserové zbraně, která byla odhalena v roce 2018. Mezitím někteří také tvrdili, že by mohlo jít o přírodní meteorologický jev. Belgorod se nachází asi 25 kilometrů severně od hranic mezi Ruskem a Ukrajinou, jak píše server Newsweek.

Použilo Rusko laserovou zbraň k vypálení satelitů nad Ukrajinou?

Vzhledem k současnému konfliktu Ruska s Ukrajinou se vysvětlení týkající se žlutého světelného paprsku zaměřila na možnou laserovou zbraň prvního z nich. Jeden uživatel Twitteru napsal, že světelný sloup je dílem protisatelitní laserové zbraně Ruska zvané Peresvet.

Podezření na novou zbraň světla se týkalo použití nové generace výkonných laserů k vypalování bezpilotních letounů nad Ukrajinou a jako protiopatření proti záplavě západních zbraní, uvedla agentura Reuters. V roce 2018 ruský prezident Vladimir Putin představil nový soubor zbraní země, včetně mezikontinentální balistické rakety, podvodních jaderných dronů, nadzvukových zbraní a laserových zbraní.

O laserové zbrani toho není mnoho známo, ale Putin se zmínil o zbrani Peresvet, pojmenované po středověkém pravoslavném bojovníkovi Alexandru Peresvetovi, který zemřel v boji. To by mohlo naznačovat, že Peresvet způsobil světlo, ale zatím to není potvrzeno, protože za tím může být i jiný důvod.

Meteorologický důvod, který stojí za paprskem žlutého světla

Podle serveru Army Recognition je Perseveret ve službě a ve vývoji. Někteří uživatelé sociálních médií poznamenali, že by bylo nepravděpodobné, aby paprsek mířil na pohybující se vesmírnou družici. Někteří proto navrhují, že by světlo mohl způsobit přírodní jev.

Ruská zpravodajská agentura RBC citovala odborníka na počasí Michaila Leuse, který uvedl, že světelné sloupy pozorované na obloze jsou optickým jevem v atmosféře, typem svatozáře, která vzniká lomem světla na ledových krystalcích. To je možné, když se Slunce nebo Měsíc během východu nebo západu Slunce nachází nízko nad obzorem nebo kvůli skleníkům v dané oblasti.

Zdroj: newsweek.com, armyrecognition.com