Přichází bezpilotní dělostřelectvo. USA připravují revoluci ve zbrojení
Americká armáda aktuálně provádí testy nové generace bezpilotního dělostřeleckého polního raketometu, známého pod názvem AML (Autonomous Multi-domain Launcher). Tento systém, zatím velmi podobný známému HIMARS, představuje začátek potenciální revoluce v moderním zbrojení, píše portál War Zone.
Na testovacím polygonu Yuma v Arizoně probíhaly zkoušky, kde AML použilo šest M28 cvičných raket. Tyto testy koordinovalo Velitelství pro rozvoj bojových schopností americké armády spolu s Centrem pro systémy pozemních vozidel, a předvedly schopnosti AML v režimech jako je dálkové řízení, navigace a konvojová jízda.
Tento krok je výsledkem čtyřleté práce na integraci bezpilotního raketového dělostřelectva do výzbroje. Významným mezníkem byly palebné zkoušky prováděné 181. dělostřeleckým plukem Národní gardy státu Tennessee, kdy během necelé hodiny bylo odpáleno sedm raket PrSM simulujících dlouhodobé údery.
Další klíčovou fází bylo testování komunikace mezi startovacím a řídicím centrem, které zdůraznilo význam bezpečné a stabilní komunikace pro úspěch autonomních systémů. Testy v roce 2024 použily zcela novou, lehčí a bezpilotní kabinu, což může v budoucnu zdvojnásobit palebnou sílu zařízení.

Americké námořní pěchotě také nelení a vyvíjí systém ROGUE na podvozku JLTV, který je vybaven pro odpalování protinámořních střel Kongsberg NSM. I tento projekt naznačuje směřování k rozšíření bezpilotních technologií v amerických ozbrojených silách.
Modernizace raketového dělostřelectva je zčásti motivována přípravou na potenciální konflikt s Čínou, což demonstrovalo odpálení střel PrSM-ER na cíle v Tichém oceánu během testů v roce 2021. Bez posádky je dělostřelectvo levnější na provoz a jeho zničení ve válce neznamená ztrátu lidských životů. Tento trend je jasný a neomezuje se jen na raketové dělostřelectvo, ale postupně se rozšíří do dalších oblastí vojenské techniky.
Zdroj: War Zone