Před 200 lety byl nalezen první dinosaurus. 70 % druhů ještě nebylo objeveno, tvrdí paleotolog

V březnu 1824 vystoupil poprvé před vědeckou veřejnost pastor a nadšený geolog William Buckland s šokujícím nálezem. U britské vesnice Stonesfield objevil 20. února toho roku kosti velkého ještěra, kterého Buckland pojmenoval Megalosaurus. Vědci poprvé pochopili, že před dávnými časy kráčeli po naší planetě ještěři obrovských rozměrů – dinosauři.
Buckland objevil dinosaura 35 let předtím, než Charles Darwin napsal svoji slavnou knihu O původu druhů, kde uveřejnil svou evoluční teorii. O dinosaurech v knize není žádná zmínka.
Než Buckland našel megalosaura, bylo učiněno mnoho nálezů obrovských kostí, ale vědci se domnívali, že patří přerostlým ptákům, slonům nebo jiným velkým zvířatům. Hned v roce 1825 byl nalezen druhý druh dinosaura, Iguanodon. Objevil ho manželský pár Mary Ann a Gideon Algernon Mantellovi v Sussexu.

Ale zpět kmegalosaurovi, jehož název znamená jednoduše „velký ještěr“. Byl to štíhle stavěný dvounohý dravec, dlouhý přibližně 9 metrů a vážící tunu. Následující desetiletí měly ukázat, že megalosaurus měl mnohem větší příbuzné. Tak třeba tyranosaurus dorůstal délky až 12 metrů a vážil 9,5 tun. Za jednoho z největších sauropodních dinosaurů se považuje argentinosaurus, který byl větší dokonce násobně – vážil přes 70 tun. Ale vědci soudí, že byli ještě větší dinosauři. Vůbec o těchto tvorech víme stále málo, třebaže skoro každý druhá týden je objevený nový druh. Paleontolog Riley Black v magazínu Popular Science Magazine tvrdí, že asi 70 % druhů ještě nebylo objeveno.
Dinosauři se stali mimořádně populárními tvory v populární kultuře v 90. letech poté, co režisér Steven Spielberg natočil svůj Jurský park.

Zdroje: Popular Science Magazine, hs.fi