Pračky, ledničky i televize: Podle návrhu EU by výrobci měli opravit zboží i po záruce – až po dobu 10 let

Evropská unie stojí v čele snah donutit společnosti (např. Apple), aby standardizovaly port USB typu C. Cílem je dlouhodobě snížit množství elektronického odpadu. Nyní blok EU navrhl nové pravidlo, které by dalo větší pravomoci spotřebitelům.

Navrhované pravidlo by spotřebitelům dalo právo nechat si své staré výrobky opravit firmami až po dobu 10 let. To by se týkalo i těžké elektroniky, jako jsou pračky a televizory, a to i po uplynutí záruční doby prodeje, píše portál BrusselsTimes.

Co se v návrhu EU uvádí?
Návrh pravidel Evropské komise byl zveřejněn ve středu a podle něj by společnosti musely povinně nabízet opravu výrobku v období 5 až 10 let po jeho prodeji. Týkalo by se to chladniček, praček, televizorů, vysavačů a další elektroniky, která je podle práva EU považována za opravitelnou.

Všechny výrobky by se tak pro společnosti staly povinně opravitelnými, a to i v případě, že by zákonná záruka pozbyla platnosti. Zákonodárci v současné době doufají, že se tato povinnost rozšíří i na chytré telefony a tablety.

Pokud by se toto pravidlo prosadilo, pomohlo by řešit problém elektronického odpadu v Evropě, kde se zboží, které lze opravit, běžně vyhazuje, jak ukázal průzkum německé agentury pro životní prostředí z roku 2020.

V mnoha případech výhody koupě nového výrobku převažují nad výhodami nutnosti jeho opravy. Nová pravidla EU by společnosti nutila, aby nefunkční výrobek do dvou let bezplatně opravily, pokud jsou náklady na opravu stejné nebo nižší než výměna výrobku.

I po uplynutí této lhůty by společnosti musely nabízet opravy – zdarma nebo za poplatek. Kromě toho chce EU spustit online službu, která by spotřebitelům pomohla najít místní opraváře. To podle nich přispěje k udržení nízkých nákladů.

Další zákon navržený Evropskou komisí by vyžadoval, aby společnosti ověřovaly tvrzení o tom, že jejich výrobky jsou šetrné k životnímu prostředí.

Co si o tomto kroku myslíte? Dejte nám vědět v komentářích níže.

Zdroj: BrusselsTimes