Pozor na to, jakým způsobem píšete na sociální sítě. Umělá inteligence dokáže z textu poznat duševní nemoc

Počítačoví vědci vyvinuli nový model umělé inteligence, který na sociální sítích odhalí určité stavy duševního zdraví pisatele. Skupina počítačových vědců z Dartmouth College v Hannoveru v New Hampshire (USA), začala trénovat model umělé inteligence (AI) pro analýzu textů na sociálních médiích, převážně ze sociální platformy Reddit. Sbírá a vyhodnocuje data už od roku 2011.

Analýza, kterou poskytuje nový model AI, je součástí screeningových mechanismů, jež využívají počítače ke zkoumání příspěvků na sociálních sítích a pochopení duševního stavu lidí. Tým počítačových vědců si pro trénink svého modelu vybral sociální platformu Reddit, protože má půl miliardy aktivních uživatelů a všichni pravidelně diskutují o široké škále témat prostřednictvím takzvaných „subredditů.“

Počítačoví vědci se zaměřili na hledání emocionálního záměru v příspěvku místo skutečného obsahu. Minulé studie hledající důkazy o stavech duševního zdraví v příspěvcích na sociálních sítích zkoumaly text namísto záměru. Tento nový typ technologie by jednoho dne mohl pomáhat při diagnostice duševních poruch nebo by mohl být použit při vyhodnocování obsahu textu na sociálních sítích. 

Podle webu ScienceTimes, existuje mnoho důvodů, proč lidé nevyhledávají pomoc při poruchách duševního zdraví. Mezi takové důvody patří stigma (strach z toho, že budu nežádoucí, vyřazený ze společnosti) nebo nedostatečný přístup ke službám, které by mohly pomoci, či vysoké náklady na léčbu.

Podle spoluautora nové studie Xiaobo Guo, sociální média poskytují snadný způsob, jak proniknout do chování lidí. Často se raději svěříme se svým trápením na sociální síti než skutečné osobě, která by mohla pomoci.

Výzkum je zaměřen na to, co se nazývá emocionálními poruchami, což jsou hlavně úzkostné, depresivní stavy nebo bipolární poruchy charakterizované jedinečnými emočními vzory, které lze v psaném textu sledovat.

Nejprve byla analyzována data od uživatelů sociálních sítí, kteří sami uvedli, že trpí jednou z uvedených poruch, a poté od těch, kteří nemají žádné duševní poruchy, aby došlo ke srovnání. Tým následně trénoval svůj model AI, aby identifikoval emoce vyjádřené v příspěvcích uživatelů a mapoval emocionální stavy ve zveřejněných textech.

Různé emoční poruchy mají své typické vzorce vyjadřování emocí. A to model AI dokáže rozpoznat. Například některá použitá slova a způsob vyjádření ukazují na emocionální stav pisatele. Je sledován a detekován přes jeho příspěvky na sociálních sítích.

Zdroj: sciencetimes.com