Potápěči našli pozůstatky raketoplánu Challenger. Odpočívaly na dně oceánu

V lednu 1986 havaroval raketoplán Challenger. Chvíli po startu došlo před zraky mnoha svědků k mohutné explozi. Při nehodě zahynula celá sedmičlenná posádka mise STS-51L a trosky rozbitého stroje spadly do Atlantického oceánu.

NASA po havárii pátrala ve vodách Atlantského oceánu po částech zničeného Challengeru. Některé z nich byly nalezeny bezprostředně po incidentu. Další byly nalezeny v pozdějších letech a další se stále objevují. NASA sdělila, že filmový štáb pracující na pořadu pro televizní stanici History Channel, který pátral po vraku na dně Atlantiku, narazil na velký, 20 metrů dlouhý objekt, který byl zpočátku pokrytý pískem.

Po bližším posouzení potápěči dospěli k závěru, že se jedná o výtvor člověka. Jeho moderní design a blízkost floridského vesmírného pobřeží přiměly tým kontaktovat NASA a informovat ji o unikátním nálezu. Poskytnuty byly také záběry pořízené potápěči. Bylo to dobré rozhodnutí, protože se ukázalo, že předmět nalezený poblíž takzvaného bermudského trojúhelníku u pobřeží Floridy je pozůstatkem Challengeru. Potvrdil to administrátor NASA Bill Nelson.

Tento objev nám dává příležitost znovu se zastavit, vyzvednout odkaz sedmi průkopníků, které jsme ztratili, a zamyslet se nad tím, jak nás tato tragédie změnila. V NASA je a musí zůstat základní hodnotou bezpečnost, která je naší nejvyšší prioritou, zejména v době, kdy naše mise prozkoumávají větší část vesmíru než kdykoli předtím,“ prohlásil administrátor NASA Bill Nelson.

Zdroj: NY Times