Postižení astronauti budou klíčem k budoucnosti lidstva ve vesmíru

Společnost AstroAccess má za cíl umožnit zdravotně postiženým lidem žít a pracovat ve vesmíru. Díky tomu je vesmír bezpečnější a lepší pro všechny, jak píše web Gizmodo.

Fernandes, který má od svých jedenácti let dvojitou amputaci, vyprávěl o svých zkušenostech ve stavu beztíže, neboť se nedávno zúčastnil parabolického letu po boku postižené výzkumné posádky. Let s nulovou gravitací ho přivedl do hlubokého zamyšlení, a když posádka oslavovala úspěšnou misi, cítil se místo toho nucen přiložit pero na papír a napsat pár básní. V rozhovoru ze svého domova v Austrálii Fernandes řekl, že postižení není jen vozík – musíte toto myšlení rozšířit. Zdravotní postižení je podle něj stav plus bariéry, což u vozíčkářů zahrnuje i bariéry, jako je výška nebo schody. Ale bariérou může být i gravitace.

Při letu s nulovou gravitací byl ve svém stavu. Stav zůstal, ale bariéra zmizela. „Sociální model postižení říká, že jsem člověk s postižením, ale můj stav se v prostředí nulové gravitace změnil. Když jsem ve stavu beztíže, nejsem postižený – ve skutečnosti jsem super schopný“. Problémem je, že v současné době jsme uzavřeni v mentalitě, která ztotožňuje postižení na povrchu s postižením ve vesmíru, což se ne vždy podaří, jak upozornil Fernandes.

Tvrdí, že je to důsledek vojensky zaměřených vesmírných závodů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, ale éra studené války ve vesmíru skončila – éra správných věcí ve vesmíru skončila. Nyní vstupujeme do komerční fáze pobytu ve vesmíru a pokud chcete, aby se vesmír stal výnosným a komerčně životaschopným místem, musíte mluvit s postiženými lidmi, dodal Fernandes.

Společnost AstroAccess se snaží tuto situaci napravit nikoliv v nějakém mlhavém bodě budoucnosti, ale již nyní, kdy se lidstvo vydává do dalšía vysoce komercionalizované fáze výzkumu vesmíru. Cílem skupiny, kterou na začátku roku 2021 spoluzaložili Anna Voelker a George Whitesides, je zpřístupnit vesmír a zajistit, aby 25 % lidstva nezůstalo pozadu, řekla Voelker, výkonná ředitelka společnosti AstroAccess. Mezi klíčové otázky patří přístupnost, spravedlnost a inkluze, ale AstroAccess má stejný zájem dozvědět se, jak univerzální přístup vytváří výhody pro všechny, a nejen pro ty, kteří byli v minulosti z této příležitosti vyloučeni.

Společnost AstroAccess není v tomto poslání osamocená. Evropská kosmická agentura zahájila v roce 2021 projekt proveditelnosti parastronauta a v listopadu 2022 jmenovala britského paralympijského sportovce Johna McFalla prvním parastronautem kosmické agentury. Je důležité si uvědomit, že zdravotně postižení lidé mají k letům do vesmíru historický vztah. V 50. letech minulého století NASA sestavila skupinu neslyšících mužů, dnes známou jako Gallaudetova jedenáctka, aby se připravila na let člověka do vesmíru. Někteří neslyšící lidé mají poškozené vnitřní ucho kochleárního aparátu, což je činí imunními vůči pohybové nemoci, a tudíž ideálními kandidáty pro studium právě této věci.

To, že se díky ubytování stane vesmír bezpečnějším a lepším místem pro všechny, dává smysl. Vidíme to všude kolem sebe na Zemi, ať už jde o zaoblené obrubníky na ulicích pro vozíčkáře nebo titulky pro neslyšící a nedoslýchavé diváky. Z těchto věcí máme prospěch všichni, bez ohledu na naše schopnosti. Sheri Wells-Jensen, ambasadorka programu AstroAccess a docentka lingvistiky na Bowling Green State University, říká, že ve vesmíru se nevyhnutelně něco pokazí, a to proto, že se nás vesmír aktivně snaží zabít. „A pokud vás vesmír nemůže zabít, naprosto rád vás vyřadí. To se stane. Takže buď můžeme dovolit, aby vesmír a postižení zničily budoucí dlouhodobou misi do vesmíru, nebo se můžeme pustit do vymýšlení, jak musíme zpřístupnit naše kosmické lodě a vědu, abychom mohli uskutečnit úspěšné mise“.

K otázce, jak z vesmíru udělat všeobecně přístupné místo, se Fernandes vyjádřil otevřeně. „Musíte udělat prostor inkluzivní hned teď, jinak vás za to postižení lidé zažalují. Já osobně vás za to zažaluji. Bez nás tuto planetu neopustíte.“ A to proto, že mají ty správné věci – ty správné věci, které umožní, aby naše mise trvaly déle a aby lidé, které tam vyšleme, přežili déle, i když dostanou nové podmínky. K postižení dojde bez ohledu na to, na které planetě se nacházíte, dodal.

Zdroj: Gizmodo, redakce