Polský Hercules s raketami JASSM-ER. Seznamte se s testy Rapid Dragon

Polské letectvo se ve spolupráci s Velitelstvím speciálních operací USA zúčastnilo testů systému Rapid Dragon. Jedná se o řešení, při kterém může běžný dopravní letoun odpalovat řízené střely, jak uvádí server Defense News. Vysvětlíme vám, jak toho dosáhli.

Dne 8. listopadu proběhly na 33. základně dopravního letectva v Powidzi zkoušky systému Rapid Dragon (systém paletových efektů Rapid Dragon) pro nakládku palet. K tomuto účelu byl použit americký transportní letoun MC-130J Commando II (jedna z variant letounu Hercules), podřízený Velitelství speciálních operací (SOCOM), a běžný transportní letoun Hercules C-130E polského letectva.

O den později se na střelnici Andøya v Norsku uskutečnily zkušební střelby raket JASSM-ER s využitím systému Rapid Dragon, a to poprvé v Evropě.

Na rozdíl od poněkud senzacechtivých zpráv v médiích, které se objevily po zveřejnění polské účasti na těchto cvičeních, Rapid Dragon neproměňuje dopravní letouny ve strategické bombardéry ani neposkytuje Polsku nové možnosti vzdušného útoku (střely JASSM-ER mohou nést polské letouny F-16).

Co je Rapid Dragon?

Systém Rapid Dragon je řešení, které nahrazuje nutnost zavěšovat střely na speciální pylony (zbraňové uzly) možností nakládat střely na přepravních paletách přímo do nákladového prostoru letadla.

V USA se na něm pracuje od roku 2020, ale samotná myšlenka není nová. Podobná řešení se testují přinejmenším od 70. let minulého století.

Systém Rapid Dragon využívá toho, že dopravní letadla jsou standardně vybavena zadní rampou, která umožňuje přístup do nákladového prostoru letadla z úrovně letiště. Stejná rampa umožňuje shazování různých nákladů za letu, například palety se zásobami padající na padáku, jak píše server The Aviationist.

Palety jako startovací kontejnery

Systém Rapid Dragon spočívá ve vybavení palet, na kterých jsou přepravovány letecké střely, možností jejich odpálení. V praxi to znamená, že se paleta (stejně jako jakýkoli jiný náklad) spustí přes zadní rampu dopravního letadla.

Paleta se spustí na padáku a v předem nastavené výšce vypustí řízené střely, které pomocí vlastního pohonu pokračují v letu k cíli. Důležitou výhodou je v tomto případě možnost indikovat nebo měnit indikovaný cíl již během letu letadla, zatímco jsou střely v nákladovém prostoru.

K čemu se bude používat systém Rapid Dragon?

Rapid Dragon neproměňuje dopravní letouny ve strategické bombardéry nebo úderné letouny, ale umožňuje jejich použití jako létající odpalovací platformy.

Díky použití raket dlouhého doletu (u raket JASSM-ER je to asi 900-1000 km) zůstávají snadno sestřelitelné letouny mimo dosah nepřítele a zároveň mohou zasáhnout cíle stovky kilometrů uvnitř jeho území.

To umožňuje vyřadit specializované bojové letouny a využít je pro jiné, náročnější úkoly. Rapid Dragon zároveň překonává takzvané saturované útočné schopnosti letectva.

Ačkoli byl systém RAPID Dragon testován s použitím střel JASSM-ER, jeho schopnosti jsou mnohem větší. V konečném důsledku má umožnit letadlovým lodím odpalovat rakety jiných typů i bezpilotní letouny.

Zdroj: redakce, theaviationist.com, defensenews.com