Polsko koketuje s americkými vzducholoděmi pro armádu. Odhalí nepřátelské rakety na 550 km

Polsko se rozhodlo pořídit další systém sledování vzdušného prostoru. Polská armáda v rámci programu Barbara obdrží čtyři americké vzducholodě. Jaké jsou úkoly a výhody tohoto zařízení?

Jde o čtyři exempláře. Již v této fázi se však ve sdělení objevily určité pochybnosti, protože, jak poznamenává server Dziennik Zbrojny, informace je doprovázena fotografií, na níž je zobrazen starý americký systém Lockheed Martin TARS. Ten již není vyvíjen pro armádu, ale pouze pro služby střežící hranice.

Mnohem atraktivnějším systémem se zdá být systém JLENS vyvinutý koncernem Raytheon, který byl doveden do fáze operační připravenosti, ale nakonec rozhodnutím z roku 2017 nebyl zařazen do služby.

Raytheon JLENS

Systém Raytheon JLENS se skládá ze dvou spolupracujících 71metrových vzducholodí, které operují ve výšce přibližně 4 500 metrů. K zemi jsou ukotveny kabelem, který zajišťuje přenos energie a dat.

Jedna z dvojice aerostatů je vybavena radarem včasné výstrahy s dosahem 550 km, zatímco druhá slouží k řízení palby a navádění různých typů střel. Autonomie takového kompletu dosahuje 30 dnů nepřetržité služby, jak píše web Military Aerospace.

Proč Polsko potřebuje aerostaty?

V případě Polska se jako atraktivnější jeví novější řešení, i když by to byly pouze aerostaty s radary včasné výstrahy.

Ačkoli se nejedná o zařízení, které by mohlo bezpečně fungovat v době války, je ideální pro sledování v době míru. Může zůstat ve vzduchu i několik týdnů, čímž odlehčí letounům včasné výstrahy, od nichž je levnější, a to jak z hlediska pořizovacích, tak provozních nákladů.

Naléhavá potřeba Polska po takovém vybavení vyšla najevo po skandálu s ruskou raketou Ch-55, která doletěla několik set kilometrů do Polska.

Přestože ji detekovaly pozemní radiolokační stanice, její následná ztráta z radarů odhalila mezery v polském systému sledování vzdušného prostoru. Očekává se, že pořízení aerostatů s radary včasného varování umožní tento problém rychle vyřešit.

Zdroj: redakce, dziennikzbrojny.pl, militaryaerospace.com