Poláci představili vojenského robota. Robot PIAP HUNTeR má za sebou první cvičení. Může hlídkovat nebo být nasazen v útočných misích
Vývoj bojových robotů je nyní stejně důležitý jako výroba dronů. Poláci právě představili svou platformu PIAP HUNTeR, která uspořádala experimentální cvičení na cvičišti v Nové Debě. Schopnosti robota v některých situacích předčily schopnosti obrněných transportérů, jak píše web OVD.
Ozbrojený robot PIAP HUNTeR (průzkumné varianty) si odbyl svou premiéru v náročných podmínkách cvičiště. Poprvé měli vojáci po dobu více než týdne možnost seznámit se a zhodnotit možnosti využití bezpilotního kolového vozidla AREX ZMU-03 vyzbrojeného dálkově ovládaným modulem v různých taktických situacích. Schopnosti robota byly přizpůsobeny modernímu bojišti. Platforma byla testována v mnoha náročných bojových situacích.
PIAP HUNTeR si vedl skvěle. Robot se vyznačoval vysokými terénními schopnostmi, které v některých situacích předčily obrněné transportéry. Doprovázel spěšné divize v obtížném, písčitém terénu. PIAP HUNTeR s modulem dálkové výzbroje AREX ZMU-03 byl využíván k detekci hrozeb i k palebné podpoře a vytváření kouřové clony.
PIAP HUNTeR
PIAP HUNTeR je projekt polského bezpilotního pozemního vozidla. Robot může být použit pro sledování a hlídkování hranic, vojenských nebo městských oblastí, stejně jako pro palebnou podporu lehké pěchoty nebo krytí kolony mechanizovaných jednotek. PIAP HUNTeR je vybaven kamerami s denním světlem a termovizí a radiokomunikačním systémem.
Robot váží více než čtyři tuny a je dlouhý téměř pět metrů. Vozidlo má hybridní pohonný systém, který zahrnuje generátor a trakční elektromotory. Použitý systém napájení umožňuje robotovi dlouhodobý provoz a také tichý pohyb v čistě elektrickém režimu.
PIAP HUNTeR dosahuje maximální rychlosti více než 50 km/h. Platforma je vybavena šesti kamerami s vysokým rozlišením. Kromě toho mohou systémy vidění použité v bezpilotní věži AREX ZMU-03 pomáhat operátorovi s řízením a detekcí nepřítele.
Kola o průměru jednoho metru v kombinaci se systémem pohonu 4×4 poskytují robotické platformě vysokou průchodnost terénem. K tomu přispívá i uzávěrka diferenciálu a dvě torzní nápravy, které použili konstruktéři společnosti Lukasiewicz-PIAP.
Během cvičení byl PIAP HUNTeR prezentován v tandemu s 320 kg těžkým pyrotechnickým robotem PIAP IBIS. Menší systém může díky své denní/noční kamerové hlavě a termovizní kameře sloužit jako podpůrný sledovací systém. Roboty si mezi sebou vzájemně vysílají rádiové signály, čímž se prodlužuje operační dosah platforem.
AREX ZMU-03
Během polního experimentálního cvičení v Nové Debě byl robot PIAP HUNTeR představen v konfiguraci průzkumné platformy vybavené bezpilotní věží ZMU-03. Výzbroj modulu tvořil velkorážní kulomet ráže 12,7 mm a vrhače dýmových granátů. Volitelně mohla být věž vybavena také malým bezpilotním letounem, například X-FRONTER.
Systém lehké věže ZMU-03 vyvinul závod Arex Automation and Measurement Equipment Plant (společnost WB Group). Kromě střelecké výzbroje je vybavena pozorovací hlavicí s denními a termovizními kamerami a laserovým dálkoměrem. Modul výzbroje lze instalovat na různá kolová vozidla, ale na veletrhu FEX byl poprvé integrován do bezpilotní pozemní platformy.
ZMU-03 je vybaven systémem stabilizace zbraňové a pozorovací hlavice. Díky automatické detekci a sledování vybraných objektů může zbraňový modul přesně pozorovat cíle a vést přesnou palbu i při pohybu nosiče v obtížném terénu. Věž lze ovládat ze stanoviště operátora na vozidle nebo dálkově pomocí přenosné konzole.
Na cvičení FEX bylo také poprvé předvedeno ovládání ZMU-03 pomocí osobního velitelského a sledovacího systému U-Gate vyvinutého společností GroupWB. Vojákům bylo předvedeno, že operátor pomocí systému rozšířené reality může nejen pozorovat, ale také vybírat cíle a střílet ze vzdáleného zbraňového modulu. (MSPO 2022: virus SOF integrovaný se systémy WB Group)
Pozoruhodné bylo, že vyzbrojený HUNTeR byl představen ve verzi, která vojákům umožňovala ovládat platformu v podmínkách rušení rádiového signálu. Druhý pult řídicího systému mohl být instalován přímo na vozidle. Toto řešení má umožnit udržení kontroly v krizových podmínkách.
PIAP HUNTeR vyzbrojený systémem ZMU-03 může být odpovědí na očekávání armády ohledně ozbrojených bezpilotních platforem. Samotné vozidlo může výrobce nabízet jak v konfiguraci pouze s dálkovým ovládáním, tak v poloautonomní konfiguraci. Druhá z nich pomáhá a odlehčuje operátorovi pomocí systémů rozpoznávání terénu na základě namontovaných lidarů. HUNTeR pak může následovat vojáky nebo se pohybovat po předem nastavené trase.
Výzbroj dodávanou společností AREX lze prostřednictvím digitálního spojení propojit s dalšími systémy skupiny WB. Možná, že v budoucnu bude zaměřovacímu důstojníkovi při prvotní analýze cíle pomáhat modul umělé inteligence EYEQ.
Všechny úkoly byly prováděny v reálných scénářích za aktivní účasti vojáků a bojových vozidel vybavených polskou armádou. Zkušenosti ze cvičení FEX mohou být využity pro budoucí implementaci bezpilotních pozemních platforem do koncepce praporu budoucnosti, kterou připravuje Generální štáb polské armády.
Zdroj: redakce, overtdefense.com