Pokusy na lidech skončily. Prokázaly, že jíme potraviny, které mohou vyvolat těžká onemocnění

Vědci dokončili pokusy na lidech, kdy zkoumali účinky běžné přidávaných látek do průmyslově zpracovávaných potravin a polotovarů. Výsledky potvrdily, že jejich dlouhodobá konzumace může vyvolat těžká onemocnění, napsal web New Atlas.

Mnoho potravinářských látek schválených pro lidskou spotřebu ve 20. století bylo obecně považováno za bezpečné na základě tehdejších výzkumů, které prokazovaly, že přidávané látky do potravin většinou jen procházejí našimi střevy nevstřebané a jsou vyloučeny. Nové vědecké poznatky o střevní mikroflóře a celkovém zdraví však vedly mnoho výzkumníků k přehodnocení účinků těchto chemikálií, které se dříve považovaly za neškodné.

Vědci z Georgia State University v americké Atlantě ale zjistili, že celá řada látek je nebezpečná. Například emulgátor E466 karboxymethylcelulóza (CMC), který dodává potravinám krémovitou konzistenci a hojně jej využívají výrobci zmrzlin, může snadno změnit složení mikrobiomu a potenciálně zvýšit riziko chronického střevního zánětu.

Nebezpečný Oxid titaničitý se například po desetiletí používá jako bílé potravinářské barvivo do zmrzlin, žvýkaček i zubních past. Dlouho byl považovaný za netoxický a teprve nedávno vědci objevili hluboký vliv této chemické látky se na střevní mikrobiomem. Mnoho zemí světa nyní tuto přísadu začíná v potravinách zakazovat.

Karboxymethylcelulóza (CMC) byla původně schválena jako bezpečná pro použití v potravinách v 60. letech 20. století. Běžně se stále používá jako zahušťovadlo nebo emulgátor a je uvedena pod čísly E 466 nebo 469. Někdy se také nazývá „celulózová guma“ a dokonce se přidává se do potravin jako „zdravá vláknina“.

Nedávné laboratorní studie ukázaly, že CMC může podporovat rozvoj zánětlivých onemocnění. „Pozorovali jsme výrazné změny střevní mikroflóry a u účastníků testu i pronikání mikroflóry do střevního epitelu,“ píší vědci v nově publikované studii. „Určitě to vyvrací dosavadní tvrzení, že látky se nevstřebávají a jen prochází trávicím systémem,“ dodává Andrew Gewirtz, hlavní autor studie.

Vědci předpokládají, že látky přidávané do běžných potravin mohou hrát určitou roli na vzestupu chronického zánětlivého onemocnění v posledních několika desetiletích.

„To, že zvýšený výskyt chronických zánětlivých onemocnění po polovině 20. století byl zhruba paralelní se zvýšenou konzumací vysoce zpracovaných potravin, již dlouho naznačuje možnost, že některé složky takových potravin podporují zánět,“ uzavírají výzkumníci ve studii. 

Zdroj: New Atlas