Pokročilý fotonický radar zachycuje snímky v centimetrovém měřítku
Vědci z univerzity v Sydney vyvinuli nový pokročilý fotonický radarový systém, který dokáže zachytit data s rozlišením až 1,3 cm. Díky přesnější detekci menších objektů jej lze dokonce využít ke sledování životních funkcí pacientů v nemocnicích, píše server New Atlas.
Klasický radar funguje tak, že vysílá radiofrekvenční signály a analyzuje, jak se odrážejí zpět. Tím odhaluje polohu, tvar a rychlost objektu. Nejčastěji se používají frekvence několika set MHz, které vracejí snímky s rozlišením v řádu metrů. Použití vyšších frekvencí umožňuje zachytit jemnější detaily, ale tím by se také rozšířila šířka pásma. To však vyžaduje mnohem výkonnější zpracování signálu, vyšší náklady a složitější systém.
Tento problém může pomoci vyřešit právě fotonický radar. Tato technologie stále vysílá mikrovlny, ale signály jsou místo toho generovány a zpracovávány pomocí laserů, což jim dává mnohem vyšší frekvenci v širším pásmu. Tento okročilý fotonický radarový systém, produkuje signály o šířce pásma 11 GHz se středem na frekvenci 34 GHz. Důležité je, že elektronické součásti, které jej řídí, pracují na frekvencích pouhých 40 až 80 MHz, čímž jsou požadavky na systém nenáročné.
Při testech byl fotonický radar schopen zobrazit malé objekty o rozměrech pouhých 3 x 4 cm, které se pohybovaly na rotující desce. V jiném případě vědci zobrazovali komerční dron a byli dokonce schopni vidět lopatky, jak se otáčejí.
Kromě obvyklé detekce objektů, k níž se radar používá, by se podle týmu mohl nový fotonový radar využít také jako neinvazivní způsob monitorování životních funkcí pacientů. Zařízení by se také mohlo vejít do fotonického čipu, který je dostatečně malý na to, aby se dal zabudovat do elektronických zařízení, jako je chytrý telefon.
Zdroj: newatlas.com