Podzemní bunkry v případě apokalypsy. Zájem je obrovský

Klimatické změny, možné ozbrojené konflikty, nepokoje a další hrozby způsobují, že stále více lidí bere svou bezpečnost vážně. V poslední době roste zájem o soukromé domácí kryty, které dodává stále více polských firem. Tyto moderní kryty se však vůbec nepodobají podzemním bunkrům, které známe, jak píše server Zbiam.

Posledních několik let nám ukázalo, že žijeme v regionu, kde se mnohé hrozby pro naši bezpečnost a bezpečnost našich blízkých skrývají doslova za rohem. Klimatické změny o sobě dávají neúprosně vědět. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že se stáváme zemí „létajících střech“. K tomu se přidává nekontrolovatelné znečištění životního prostředí, možné nepokoje, boje o zdroje a ozbrojené konflikty. Datum 24. února 2022 nepochybně změnilo vnímání bezpečnosti mnoha z nás a vyvolalo otázku, zda existuje něco, co by nám pomohlo zvýšit naše šance na přežití v destabilizujícím se světě.

Soukromé kryty budované v Polsku

Odpověď na takovou otázku není jednoduchá, ale lze ji hledat v historické zkušenosti lidstva. Podobným výzvám svět nečelí dodnes. Jednou z jejích součástí mohou být stavby, jako jsou kryty, běžně označované jako bunkry. Polsko má s budováním takových staveb značné zkušenosti. Některé z nich byly vybudovány v meziválečném období a také během studené války, kdy existovalo reálné ohrožení kolektivní bezpečnosti.

Příkladem je první linka varšavského metra (stanice od Kabátů po Wierzbno), upravená tak, aby sloužila jako kryt. Její projekt z roku 1975 předpokládal, že pojme přibližně 300 000 lidí. V projektu byla zahrnuta speciální filtrační a ventilační zařízení, osvětlení, kanalizace a komunikace. Platí, že úkryt, aby si zasloužil takové označení, musí splňovat určité podmínky (je však třeba poznamenat, že otázky tohoto typu výstavby nejsou v polském právu upraveny). Mezi ně patří vzduchotěsnost, řádné větrání, existence dvou vchodů, elektroinstalace a také vodovodní instalace.

V Polsku není mnoho objektů, které by splňovaly tyto požadavky. „V úkrytech jsou chráněna asi 3 % Poláků, z toho velkou část tvoří již zmíněné varšavské metro. To je jeden z mnoha důvodů, proč po vypuknutí války na Ukrajině vzrostl zájem o kryty pro rodinné domy. Takové stavby nabízí řada polských firem. Patří mezi ně kryty vyvinuté na Vojenské technické univerzitě, za jejichž výrobu je zodpovědná společnost Mahton Schrony Sp. z o.o., nebo kryty společnosti Polshelter,“ říká Ewa Leszczyńska, majitelka společnosti.

Kryt je modulární dvouúčelový kryt, který chrání před chemickými, biologickými a radiologickými hrozbami. Doktor Zbigniew Szcześniak, profesor WAT z Fakulty stavební a geodézie, spoluzakladatel polské školy moderního opevnění, zdůrazňuje, že je odolný proti nárazovým vlnám ze vzduchu, nepořádku, vnějším požárům a chrání před balistickým působením. Toto prefabrikované řešení lze přizpůsobit vlastním potřebám a požadavkům. Jeho interiér připomíná spíše pohodlný malý byt než strohý interiér krytů, které jsme dosud znali.

Polshelter nabízí také prefabrikované přístřešky. Vyznačují se modularitou a snadnou a rychlou montáží. Mají ocelovou konstrukci (jsou vyrobeny z I-nosníků a kanálů) a pancéřový ocelový plech zajišťuje plnou pevnost konstrukce přístřešku. Standardní verze s plochou 15,8 m2 je mimo jiné vybavena filtračním systémem, elektroinstalací, suchým záchodem a dveřmi odolnými proti vloupání a plynotěsnými dveřmi. Standardní verze plus má konstrukci navíc vyztuženou betonem a dodatečnou tepelnou izolaci. Lze ji dovybavit podle vašich potřeb. K dispozici je také verze premium, která nabízí největší balíček dodatečné výbavy a bezpečnostních systémů.

Zdroj: redakce, zbiam.pl