Podprahová válka. Hrozí ochromení globálního oběhu dat Ruskem. Mohou toho dosáhnout velice jednoduše

Jak způsobit soupeřům vážné škody, aniž by bylo nutné riskovat otevřenou válku? Podprahová válka, nepřátelské, škodlivé akce prováděné bez vyvolání ozbrojeného konfliktu, může být tím správným způsobem. Škody mohou být velmi vážné a Rusko má kapacity k provádění takových akcí po celém světě.

Nefungující telefony, žádné připojení k internetu a platební terminály hromadně odmítající pokusy o platbu. Takto vypadalo dočasné ochromení Shetlandu, malého skotského souostroví s pouhými 23 000 obyvateli, v říjnu 2022.

Problémy malého souostroví se mohou z pohledu zbytku světa zdát bezvýznamné. Jsou však dobrým příkladem toho, jak důležité jsou podmořské energetické a především komunikační kabely. Stačí je odříznout a svět, jak ho známe, přestane existovat. Z mcluhanovské globální vesnice se stane souostroví oddělených komunit.

V případě Shetlandských ostrovů se v oficiálním sdělení provozovatele podmořské infrastruktury uvádí, že k poškození došlo náhodou, pravděpodobně v důsledku činnosti rybářských plavidel.

V souvislosti s podmořskými škodami se však oči celého světa upírají na Rusko, zemi, která dlouhodobě rozvíjí své schopnosti ničit podmořskou infrastrukturu a netají se tím, že v této oblasti provádí globální průzkumné aktivity.

Nebezpečná hydrografická plavidla

Kromě ponorek speciálního určení, jako je mimo jiné nejdelší ponorka na světě K-239 Belgorod, provádějí akce i poněkud neobvyklá plavidla, která Rusové důsledně označují jako výzkumné lodě.

Na tom je něco pravdy, protože jejich vybavení lze použít k průzkumu mořského dna. Tento výzkum se zase nemusí nutně lišit od průzkumných operací. Stejně dobře však může být plavidlo použito k odlákání pozornosti, k pokusům o zachycení přenášených dat nebo k ochromení globálního oběhu informací.

Příkladem takového plavidla jsou formálně civilní lodě Akademik Boris Petrov, Akademik Triošnikov, Akademik Nikolaj Strachov nebo nový Jantar, uvedený do provozu v roce 2015 a registrovaný jako válečná loď. Jak se na plavidla se specifickým účelem sluší, je o nich známo jen málo. Jsou známa data výstavby, výtlak, základní technické parametry a jen málo dalších údajů, i když některé údaje jsou uvedeny i na fotografiích.

Ukazují, že hydrografická plavidla mají poměrně dost antén pro různé účely a na palubě mají vybavení pro různé typy podvodních vozidel, jako je ARS-600 vybavený manipulátorem nebo AS-37, vyvinutý již v 80. letech 20. století, který může dvoučlennou posádku dopravit do hloubky 6 000 metrů.

V posledních letech projevilo Rusko mimořádný zájem o průzkum mořského dna v oblastech, kde vedou podmořské kabely zvláštního zájmu. Kromě otevřených plaveb ruských „dormerů“, jejichž polohu lze neustále sledovat, se Rusové někdy rozhodnou odhalit polohu lodí, jejichž polohu nejsou povinni prozradit.

Válečné lodě nemusí používat mezinárodní systém AIS (automatický identifikační systém). Umožňuje automatické informování o poloze daného plavidla, což usnadňuje dohled nad celosvětovým provozem na mořích a oceánech a zabraňuje srážkám. Systém AIS je pro civilní lodě povinný. Vojenská plavidla ji nemusí používat.

Za demonstraci lze považovat i ruské manévry plánované na začátek února 2022 ve výlučné ekonomické zóně Irska (což není v rozporu s mezinárodním právem), které se měly odehrát nad klíčovými kabely spojujícími Evropu a Ameriku. Po velmi silné reakci Irska Rusové místo manévrů změnili.

Tisíce kilometrů kabelů

Slovní spojení „klíčové kabely“ zde není prázdnou frází. Kabely položené na dně oceánů dnes zajišťují více než 95 % celosvětového toku informací. Vzhledem k jejich schopnosti přenášet obrovské množství dat je nelze nahradit pozemním rádiovým přenosem ani satelitní komunikací.

Nejdelší z nich, SEA-ME-WE 3, měří 39 000 km a přímo spojuje Německo a Austrálii. O něco kratší spojení se počítají na desítky, jako je například Fiber-Optic Link Around the Globe (FLAG) spojující Velkou Británii, USA a Japonsko, transatlantický pár kabelů Apollo nebo spojení mezi rozptýlenými výpočetními centry velkých technologických společností, jako je Alphabet.

Ruský průzkum oceánského dna

K ochromení světa však není nutné je všechny vyříznout. Globální oběh dat může radikálně zpomalit tucet přesně provedených přerušení nejdůležitějších spojů – zejména pokud k poškození nedojde v mělkých pobřežních vodách (tam se čas od času kabely přetrhnou, např. o kotvy), ale v mnohakilometrových hloubkách, kde je náprava poškození mnohem obtížnější.

Ochromení toku informací by navíc nejvíce postihlo nejvyspělejší země – včetně širšího Západu, který až na výjimky zaujímá jednoznačný postoj k ruské agresi proti Ukrajině.

Na tomto pozadí by neměly být mezinárodní obavy vyvolané přítomností ruských výzkumných plavidel v citlivých lokalitách pro světovou ekonomiku překvapivé. Skutečnost, že Rusové s mimořádnou důkladností zkoumají oceánské dno podél východního pobřeží Spojených států nebo v oblasti severního Atlantiku, tyto obavy jen posiluje.

Zdroj: tech.wp.pl