Podle nové studie je vystavení novým technologiím, sledovacích zařízení, robotů a softwaru AI, na pracovišti špatné pro kvalitu práce
Na základě průzkumu mezi více než 6 000 lidmi analyzoval odborný tým dopad čtyř skupin technologií, které se v ekonomice stále více prosazují, na kvalitu práce. Autoři zjistili, že čím více byli pracovníci vystaveni technologiím ze tří z těchto kategorií – softwaru založenému na umělé inteligenci a strojovém učení, sledovacím zařízením, jako jsou nositelné trackery, a robotickým přístrojům, tím horší bylo jejich chování na pracovišti.
Naopak používání dlouhodoběji zavedených informačních a komunikačních technologií (ICT), jako jsou notebooky, tablety a messengery, měly na práci spíše pozitivní vliv.
„Zjistili jsme, že kvalita práce se zlepšovala s rostoucí frekvencí interakce s ICT, zatímco se zhoršovala s rostoucí frekvencí interakce s novějšími technologiemi na pracovišti,“ uvádí se ve zprávě.
I když autoři nezkoumali přímo příčiny, zdůraznili, že jejich zjištění jsou v souladu s předchozím výzkumem, který ukázal, že „tyto technologie mohou zhoršovat nejistotu zaměstnání, intenzifikaci pracovní zátěže, rutinizaci a ztrátu smysluplnosti práce, stejně jako znevýhodnění a ztrátu autonomie, což vše zhoršuje celkovou pohodu zaměstnanců“, píše portál The Guardian.
Ekonomové z Goldman Sachs v loňském roce spekulovali, že v důsledku rozvoje generativní umělé inteligence by do roku 2030 mohlo být celosvětově automatizováno 300 milionů pracovních míst a mnoho dalších rolí by se radikálně proměnilo.
Workplace AI, robots and trackers are bad for quality of life, study finds https://t.co/q87H5ZOORI
— Guardian news (@guardiannews) March 12, 2024
Umělou inteligenci lze využít ke zvýšení produktivity
Doktorka Magdalena Soffia, hlavní autorka studie, uvedla, že problémem nemusí být nutně technologie samotné, ale způsob, jakým jsou přijímány.
„Jedním z možných potenciálních mechanismů je, že ve skutečnosti zefektivňují pracovní procesy a činí pracovní život o něco efektivnějším. A to vám zase dává určitý pocit úspěchu.“ uvedla odbornice o tom, jak informační a komunikační technologie přispívají ke kvalitě práce.
Zdroj: The Guardian, Pissarides Review