Podivné chování stromů v Japonsku. To je důsledek jaderné katastrofy
11. března uplyne 11 let od katastrofy v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Vědci uvádějí, že jehličnaté stromy, které tam rostou, stále vykazují účinky radiace, informuje portál NewsWeek.
Pozorování týmu vědců z Itálie a Brazílie odhalila anomálie v elektrárnách ve Fukušimě. Pozornost odborníků upoutaly zejména japonské jedle rostoucí v okolí dnes již nefunkční elektrárny. V článku publikovaném v měsíčníku Plants vědci zdůrazňují, že pod vlivem ionizujícího záření začaly stromy vykazovat neobvyklé vlastnosti.
Účinky záření na životní prostředí
„Ionizující záření může ukládat energii v systému a je všudypřítomné v životním prostředí. Její zdroj může být přírodní, například radioaktivní materiály a kosmické záření, nebo umělý, například jaderné elektrárny. V poslední době je velký zájem o zdraví organismů v radioaktivně zamořených lokalitách, jako je Černobyl a Fukušima,“ píše se v článku.
Vědci zkoumali rozvětvení výhonů, listů a květů vyrůstajících z jednoho uzlu. Ukázalo se, že odnože jsou rozloženy velmi nepravidelně a počet anomálií je tím vyšší, čím vyšší dávku záření rostlina obdrží. Vědci zdůrazňují, že morfologické změny, které pozorovali, se podobaly těm, které byly zaznamenány po katastrofě na Ukrajině v roce 1986.
„Jak ukázaly různé studie, rychlost morfologických změn byla přímo úměrná dávce ionizujícího záření, které byly jehličnany vystaveny, a samozřejmě také množství absorbované dávky; tyto změny se začaly objevovat čtyři roky po prvním ozáření. Tyto pozorované morfologické změny byly srovnatelné se změnami zjištěnými u borovice lesní v uzavřené zóně kolem černobylské jaderné elektrárny.“ – píší vědci.
Autoři studie doufají, že podobné analýzy pomohou lépe pochopit dopad jaderných katastrof na životní prostředí a vyvinout způsoby, jak ho v takových situacích chránit.
Zdroj: newsweek.com