Podivná světla ve vesmíru: Vědci si nejsou jistí, co našli!
Astronomové identifikovali podivné svítící objekty vysoko v atmosféře Jupiteru. Nacházejí se nad oblastí známou jako Velká rudá skvrna a pro vědce jsou záhadou. Nejsou si totiž stoprocentně jisti, co objevili.
Tato už teď tajemná planeta je mnohem záhadnější, než jsme si mysleli. O podivném objevu na Jupiteru informoval web Science Alert. Jupiter tak vědce opět překvapil. Ve skutečnosti je to nejspíše stejně zajímavý jev, jako je naše polární záře.
Největší bouře na Jupiteru
Astronomové se rozhodli blíže podívat na jedno z nejzajímavějších míst na Jupiteru – oblast, kde probíhá největší bouře ve sluneční soustavě, a která je velká jako celá Země.
Podrobnější zkoumání Velké rudé skvrny umožnil až dalekohled Jamese Webba. Dalekohled se používá k pozorování světa v blízké a střední infračervené oblasti. To umožňuje „proniknout“ do vrstvy Jupiteru, která ještě vyžaduje pečlivé studium, do ionosféry.
Pozorování Jupiteru a Velké rudé skvrny ukazují, že ultrafialové sluneční záření ionizuje plynný vodík v ionosféře planety. V důsledku toho vznikají kladně nabité ionty – trivodíkové kationty. Nejdůležitější však je, že tyto ionty pak způsobují infračervenou záři, uvádí portál WP Tech.
Vědci nevylučují, že za to může překrývání vrstev atmosféry Jupiteru, které způsobuje interakci složitým a dříve neznámým způsobem. Abychom si však byli jisti, co se přesně děje v atmosféře obří planety, jsou zapotřebí další pozorování a analýzy. Astronomové však zdůrazňují, že stojí za to, to zkusit. Věda až dosud ignorovala důležitý aspekt počasí na Jupiteru na základě předpokladu, že tam není nic vidět – což byla chyba.
Zdroj: WP Tech, Science alert