Podívejte se, jak robot dokáže oloupat banán, aniž by ho rozdrtil
Robot vycvičený strojovým učením, který dokáže napodobit pohyby člověka, je schopný úspěšně oloupat banán, aniž by ho rozmačkal. Manipulace s měkkým ovocem je vždy pro roboty výzvou. Často jim totiž chybí zručnost a jemná mechanika, aby zvládli zadané úkoly a nezničili přitom jemné předměty.
Nerovnoměrný tvar ovoce, který se často výrazně liší, může také zmást algoritmy počítačového vidění. Profesor Heecheol Kim z Tokijské univerzity a jeho kolegové, vyvinuli systém strojového učení pro programování robota, který má dvě paže a na každé dva prsty pro úchop předmětu.
Podle webu NewScientist, nejprve člověk obsluhující robota oloupal stovky banánů a vytvořil tím 811 minut demonstračních dat, které měly robota naučit, aby to později dokázal sám. Úkol byl rozdělen do devíti fází, od uchopení banánu jednou rukou, sebrání ho ze stolu, dále uchopení špičky banánu druhou rukou, loupání a na závěr posunutí banánu tak, aby bylo možné odstranit celý zbytek slupky.
Když je od robotické paže vyžadována přesná manipulace s banánem, systém se přepne na takzvaný reaktivní přístup, kterým dokáže reagovat na neočekávané změny ve svém prostředí. Při testech byl robot schopen úspěšně oloupat banán za méně než 3 minuty.
„Náš přístup k robotickému učení je datově efektivní, protože využívá pouhých 13 hodin tréninkových dat oproti mnohonásobně vyšším počtu, což mohou být i stovky nebo tisíce hodin. Proces ale stále vyžaduje poměrně hodně drahých GPU (jednotek grafického zpracování), i když použitím naší technologie můžeme snížit velké množství výpočtů,“ říká profesor Kim.
S jemnějším ovládáním motoru paží by mohla motorika robota fungovat ještě lépe. Tato technologie však nebude použita pouze pro banány. Cílem je naučit systém, aby obecně zvládl zadané úkoly vyžadující jemné motorické dovednosti.
Zdroj: newscientist.com