Po výbuchu, který ukončil test raketoplánu Starship, je Elon Musk stále optimistický

Exploze nastala necelé čtyři minuty po startu. Největší raketa v historii Starship, nedokončila svůj první zkušební let podle plánu. Velkolepá exploze ukončila to, co Elon Musk i tak označuje za úspěch, jak píše web Mashable.

Výbuch ukončil zkušební let bezpilotní rakety Starship, největšího vesmírného raketoplánu, který kdy vyvinula společnost SpaceX, v jejímž čele stojí Elon Musk. Obr měřící 120 metrů a vybavený 33 motory se po zrušení prvního pokusu před několika dny konečně vznesl do vzduchu 20. dubna před 16. hodinou, což je samo o sobě úspěch a přelomový okamžik.

Podle plánu měl let rakety trvat 90 minut. Neuplynuly však ani čtyři minuty od startu, když došlo k výbuchu. Test největší rakety v historii skončil neúspěchem.

Proč došlo k výbuchu?

Tři minuty po startu se měl první stupeň rakety oddělit od zbytku. To se nestalo, což mělo za následek nekontrolovanou rotaci a neplánovaný, prudký rozpad. Kromě toho nefungovaly správně všechny motory. Proto byla ve výšce 35 kilometrů z bezpečnostních důvodů provedena destrukce. Za tímto účelem byl aktivován systém přerušení letu, což znamená aktivaci výbušných náloží umístěných na raketě.

Elon Musk tvrdí, že i tak šlo o úspěch

Jednalo se teprve o první test Starshipu – rakety, kterou se dosud žádné vesmírné organizaci nepodařilo vytvořit. Excentrický Elon Musk zůstává optimistou a věří, že se z tohoto experimentu lze poučit. Tato ponaučení pomohou zdokonalit konstrukci, zajistit spolehlivost rakety a nakonec splnit její cíle. Koneckonců, Starship se má stát základem pro budoucí průzkumné vesmírné mise na Měsíc a Mars.

Každopádně Elon Musk považuje test za úspěšný. Zdůrazňuje, že devadesátiminutový let měl být pouze bonusem a že se testoval především samotný start rakety.

Kdy se tedy uskuteční další test? Na to Elon Musk odpoví v následujících měsících. Do té doby by měla být loď Starship zdokonalena, takže se počítá s tím, že samotný let bude trvat déle než čtyři minuty.

Zdroj: redakce, mashable.com