Plovoucí pyramida bude dodávat elektřinu. Bude to nejlevnější způsob výroby energie
Plovoucí větrné turbíny by mohly změnit tvář větrné energie na moři. Tyto neobvyklé plovoucí pyramidy vyžadují mnohem méně materiálu než klasické pobřežní turbíny.
Plovoucí pyramidy, které vyrábějí elektřinu. Tento projekt vypadá fenomenálně a v budoucnu by mohl znamenat hodně, pokud jde o obnovitelné zdroje energie. Eolink je francouzská společnost, která vyvinula větrné turbíny plovoucí na vodě.
Turbíny vyvinuté společností Eolink mají tvar pyramidy. Tvar této konstrukce umožňuje výrazně snížit množství materiálů, které je třeba použít pro stavbu tohoto typu elektrárny. Kromě toho umožňuje snížit hmotnost celého zařízení přibližně o 30 %, jak píše server WPM. To vše se promítá do nižších nákladů na konstrukci, což by mělo záměrně snížit cenu energie, kterou vyrábějí.
Jak jsme se dočetli na stránkách newatlas.com, typická konstrukce větrných mlýnů umístěných na vysokém „sloupu“ se pro větrné elektrárny na moři příliš nehodí. Tyto typy větrných turbín nelze postavit v místech s příliš hlubokou vodou, aniž by se tím zvýšily náklady na založení.
Větry na moři jsou tak silné, že jejich energetické využití má velký potenciál. Proto se vyplatí tyto zdroje co nejlépe využít. K tomu budou užitečné plovoucí elektrárny, které lze umístit dále od pobřeží, než je tomu u typických elektráren na moři.
Klíčovou výhodou konstrukcí, jako je ta navržená společností Eolink, je pyramidový tvar. V tomto případě je hmotnost gondoly rozložena na dva „trojúhelníky“, nikoli na jeden velký sloup. Čtyři tenké podpěry, které tvoří tyto trojúhelníky, vyžadují méně materiálu. Široká základna také usnadňuje udržení turbíny ve vzpřímené poloze se sníženou zátěží.
Tento typ konstrukce nelze instalovat na pevnině, protože pozemní turbíny musí být schopny se naklánět správným směrem v závislosti na větru. Na moři takový problém neexistuje – zde se turbína ukotvená ke dnu bez problémů naklání a je unášena vodou.
Systém navržený společností Eolink umožňuje otáčení turbín až o 120 stupňů. Výhodou francouzského designu je jednoduchost. Stačí je postavit v loděnici, odtáhnout na určené místo, zakotvit a počkat, až začnou vyrábět elektřinu. V případě potřeby servisu lze turbíny odtáhnout zpět do loděnice, kde jsou náklady na tyto práce mnohem nižší než na moři.
Francouzská společnost přikročila k realizaci projektu. Společnost Eolink oznámila, že ve francouzském Atlantickém oceánu bude umístěna zkušební turbína v plném měřítku. Předpokládá se, že demonstrační turbína bude mít výkon 5 MW a hmotnost 1 100 tun. Základna elektrárny bude mít plochu 52 metrů. Rotor bude mít průměr 143 m. Očekává se, že zkušební turbína bude ukotvena na jaře 2023. Zařízení bude uvedeno do provozu v roce 2024.
Zdroj: redakce, windpowermonthly.com