Plastový odpad v oceánech budou uklízet roboti vyvíjení v Německu

Odstraňování odpadků z oceánů a moří je nákladný a časově náročný proces. V rámci evropského projektu SeaClear vyvíjí tým Technické univerzity v německém Mnichově robotický systém, který je určen k vyhledávání a sběru odpadu pod vodou.

V našich mořích a oceánech se v současné době nachází přibližně 26 až 66 milionů tun plastového odpadu, z nichž většina leží na mořském dně. To představuje obrovskou hrozbu pro mořské rostliny a živočichy a pro ekologickou rovnováhu moří, uvádí se na techxplore.com.

Odstraňování odpadu z vod je velmi složitý a nákladný proces. Často je také nebezpečný, protože tuto práci obvykle vykonávají potápěči. Ti se navíc nejsou schopni dostat do potřebných hloubek, takže úklid je často omezen pouze na mořskou hladinu.

Nový systém kombinuje čtyři robotické komponenty. Autonomní povrchové vozidlo provádí počáteční skenování mořského dna a lokalizuje velké shluky odpadků. Poté je do vody spuštěn pozorovací robot, který detekuje podmořský odpad a přenáší do počítačů informace, například detailní snímky mořského dna. V čisté vodě a za dobré viditelnosti se k identifikaci dalších odpadků používá také letecký dron.

„Výsledná data se kombinují a vytvářejí virtuální mapu. Sběrný robot pak navštěvuje definované body na mapě a sbírá odpadky. Pomocí chapadla umístí větší kusy do koše, který je autonomním člunem tažen na břeh,“ říká doktor Stefan Sosnowski, technický ředitel projektu.

„V terénu nemáme napojení na velká datová centra se superpočítači. Pracujeme proto s vysoce efektivními metodami vzorkování, které dospívají k přesným předpovědím s minimem dat. Systém umělé inteligence jednoduše vyřazuje nepotřebné informace“, doplňuje profesorka Sandra Hircheová, hlavní řešitelka projektu SeaClear.

Očekává se, že až bude systém SeaClear plně funkční, bude dosahovat až 80% přesnosti při klasifikaci podmořského odpadu a úspěšně posbírá 90% z něj. To je srovnatelné s výsledky, kterých dosahují potápěči. První zkoušky s prototypem proběhly v říjnu 2021 v chorvatském Dubrovníku, kde je čistá voda a výborná viditelnost. Další zkoušky jsou naplánovány na květen 2022 v přístavu v Hamburku.

Zdroj: techxplore.com