Planeta, na které prší železo! Je ještě extrémnější, než si vědci mysleli

Na této prskající exoplanetě vzdálené stovky světelných let od Země padají v noci z oblohy kapky železného deště, napsali na webu usatoday.com.

Nyní vědci na základě pozorování z dalekohledu Gemini North Telescope, který se nachází poblíž vrcholu Mauna Kea na Havaji, zjistili v atmosféře planety také přítomnost sodíku a ionizovaného vápníku. Nová zjištění naznačují, že planeta pojmenovaná WASP-76b je ještě žhavější, než vědci očekávali. Výzkum je součástí projektu pod vedením Cornellovy univerzity nazvaného ExoGemS neboli Exoplanets with Gemini Spectroscopy survey. Projekt sdružuje vědce, kteří zkoumají rozmanitost atmosfér exoplanet, tedy planet nacházejících se mimo naši sluneční soustavu.

Tato velmi horká planeta, která byla objevena v roce 2016 a je velká jako Jupiter, obíhá kolem hvězdy v souhvězdí Ryb ve vzdálenosti 640 světelných let od Země. Vzhledem ke své blízkosti k hvězdě WASP-76b kolem ní oběhne jednou za 1,8 pozemského dne a pohlcuje tisíckrát více záření, než Země dostává od Slunce. „V atmosféře WASP-76b pozorujeme velké množství vápníku; je to opravdu výrazný prvek,“ uvedla Emily Deibert, spoluautorka studie a doktorandka na Torontské univerzitě. „Tato spektrální signatura ionizovaného vápníku by mohla naznačovat, že exoplaneta má velmi silný vítr v horních vrstvách atmosféry. Nebo je teplota atmosféry na exoplanetě mnohem vyšší, než jsme se domnívali.“ Planeta je ke hvězdě otočena stále stejnou stranou. Je to podobné tomu, jak náš Měsíc obíhá kolem Země. Na takzvané denní straně planety, která je obrácena ke hvězdě, přesahuje teplota 4 400 stupňů Fahrenheita (2 426 stupňů Celsia).

Na denní straně vznikají díky vysokým teplotám, které jsou dostatečně vysoké na to, aby přeměnily molekuly na atomy a kov na páru, železné páry. Rychlé větry ji přenášejí na odvrácenou stranu, kde se relativně nižší teploty pohybují kolem 2 400 stupňů Fahrenheita (1 315 stupňů Celsia). Páry železa kondenzují do mraků, což způsobuje déšť, který se skládá z tekutého železa, a tím vzniká železo pozorované v atmosféře.

Průzkum ExoGemS, který nakonec prozkoumá asi 30 exoplanet, vede Jake Turner, stipendista Carla Sagana v rámci Hubbleova stipendijního programu NASA a vědecký pracovník katedry astronomie Cornellovy univerzity. „Naše práce a práce dalších vědců připravuje půdu pro zkoumání atmosfér terestrických světů mimo naši sluneční soustavu,“ řekl Turner. Pochopení chemického složení atmosféry exoplanety pomůže astronomům porozumět jejímu počasí, klimatu a životnímu prostředí. Podle předchozí studie o této planetě představují exoplanety typu ultrahorkých plynných obrů, jako je WASP-76b, jejichž denní teplota je srovnatelná s teplotou na povrchu chladných hvězd, novou třídu exoplanet. Mezi předchozí příklady těchto extrémně horkých exoplanet patří KELT-9b, WASP-121b a WASP-12b. A i na jiných planetách byly naznačeny další typy neobvyklých dešťů, jako například diamantový déšť na Neptunu.

Zdroj: usatoday.com