Pijete kávu z kelímku? S nápojem dodáváte tělu i biliony toxických plastových mikročástic

Oblíbené jednorázové kelímky na kávu se v posledních letech staly velkou módou a masově je užívají různé nadnárodní společnosti, které nabízejí rychlé občerstvení.

Vědci analyzovali běžné jednorázové kelímky potažené polyethylenem. Nejenom, že jsou pohromou pro životní prostředí, protože je obtížné je recyklovat, ale když jsou tyto kelímky vystaveny vroucí vodě, uvolňují biliony mikroskopických plastových částic, tvrdí studie uveřejněná ve vědeckém časopise Environmental Science and Technology.

Vědci z amerického Národního institutu pro standardy a technologie analyzovali jednorázové kelímky na horké nápoje potažené polyethylenem, který se používá jako vodotěsná vložka. Zjistili, že když jsou tyto kelímky vystaveny vodě o teplotě 100 °C, uvolňují do vody nebezpečné nanočástice plastů. „Nanočástice jsou opravdu malé, mohou se dostat dovnitř lidských buněk a narušit jejich funkce,“ řekl Christopher Zangmeister z národního institutu.

Podle Rachel Adamsové z britské Cardiff Metropolitan University mikroplasty v lidském organismu silně narušují imunitní systém, vážou na sebe jedovaté toxické látky jako jsou dioxiny, o kterých je známo, že způsobují záněty, snížení plodnosti a vyvolávají rakovinu.

Zdroj: Environmental Science and Technology