Pentagon vyvíjí bio beton, který se po prasknutí sám zacelí

Pro každého, kdo někdy zakopl o chodník nebo příjezdovou cestu, je popraskaný beton problém. Ale co kdyby se beton dokázal sám zacelit? Budovy s prasklinami by mohly zamezit poškození dříve, než se rozšíří nebo než se konstrukce rozpadne. Nebo by se betonová přistávací dráha popraskaná opotřebením, či zničena nepřátelskými bombami, mohla sama opravit a umožnit letadlům vzlétnout, píše web Popular Mechanics.

Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA), výzkumný úřad Pentagonu, chce přesně takový typ betonu pro vojenská zařízení připravit. Program BRACE (Bio-inspired Restoration of Aged Concrete Edifices) spojí biologii a beton, aby se to stalo skutečností.

Je to zvláštní směs. V literatuře a filmech je beton často zobrazován jako protiklad života. Program BRACE však ve skutečnosti zahrnuje biologické organismy, které vytvářejí v podstatě cévní systém uvnitř betonu. Tento jakýsi oběhový systém dokáže zacelit trhliny zevnitř dříve, než se dostanou na povrch konstrukce, a umožňuje betonu „léčit se“ stejně jako živí tvorové. Lze jej také použít k diagnostice příčin poškození betonu.

Ústřední hypotézou projektu BRACE je, že do betonu lze vnést samoopravné schopnosti typické pro živé organismy, přičemž inspirací jsou cévní systémy, které se vyskytují u lidí, a rozsáhlé sítě vláknitých hub, které se mohou rozprostírat na hektarech půdy podobně jako betonové budovy. Takové systémy by mohly zajistit transportní síť pro hojení v hloubce materiálu, která by opravila trhliny dříve, než se dostanou na povrch a než způsobí větší problém.

Jednou z otázek, kterou si americká armáda jistě položí, je, zda lze samoregenerační beton použít v bojových zónách ke zpevnění letišť, silnic, mostů a další infrastruktury. Zatím je příliš brzy na to, aby bylo možné určit, zda je to proveditelné, ale projekt BRACE bude postupovat dvěma směry: strategickým směrem zaměřeným na velké, trvalé stavby, jako jsou raketová sila a námořní pilíře, a taktickým směrem pro rychlou opravu dočasných letišť používaných expedičními silami.

Zdroj: Popular Mechanics