Patriot vs Kinžal 18:0. Jak dal americký obranný systém ruské propagandě ledovou sprchu

Po více než rok války na Ukrajině Rusové pravidelně a beztrestně obtěžovali Kyjev teroristickými raketovými útoky zaměřenými na město a jeho infrastrukturu. Situace se změnila na jaře 2023, kdy došlo ke konfrontaci západních a ruských zbraní s protiraketovými systémy dodanými na Ukrajinu. Účinek předčil očekávání.

Řád svatého Ondřeje je nejvyšší vyznamenání Ruské federace. V roce 2020 byl z iniciativy Vladimira Putina udělen tehdy 87letému profesoru Herbertu Jefremovovi. Při vyznamenání stárnoucího vědce ruský prezident zdůraznil jeho zásluhy o „získání strategické výhody“ Ruska před zbytkem světa. Novým esem v Putinově rukávu měly být hypersonické zbraně. Několik zbraňových systémů schopných proniknout nepřátelskou obranou a umožňujících zasáhnout jakýkoli cíl na Zemi, i ten nejsilněji chráněný.

Jde o ruské technologické zázraky, které mají podle Kremlu obnovit postavení Ruska jako globální supervelmoci. Vedle údajně „jaderné tsunami“ podvodního dronu Poseidon, rakety neomezeného doletu Burjevstnik a bojového laseru Peresvet jsou to tři hypersonické systémy, a to Avangard, Zircon a Kinžal.

Hypersonický strašák

Zpočátku nic nevěstilo katastrofu. Střely Ch-47M2 Kinžal, oficiálně odhalené v roce 2018, byly poprvé použity proti cílům na Ukrajině v březnu 2022. Jejich bojový debut byl působivý, necelý měsíc po ruské agresi, 18. a 19. března Kinžaly zničily sklad výzbroje a sklad paliva. Nejednalo se však o dostatečně náročné cíle, aby mohly říci něco bližšího o schopnostech samotné zbraně. Ta, pravděpodobně vyvinutá s využitím rakety 9M723 Iskander, by měla vyvinout rychlost až Mach 10 a mít dolet, odhadovaný na 1500-3000 km. Právě vysoká rychlost má být její hlavní předností.

Střela se má pohybovat tak rychle, že pro protiletadlový systém bude problematické pohybující se objekt detekovat a sledovat. Zároveň má velmi vysoká rychlost ztížit vypracování podkladů pro odpálení protiletadlových střel a doba pro jejich použití má být tak krátká, že obránci nestihnou zareagovat. Problém je v tom, že to funguje oboustranně: aby Kinžal něco zasáhl, musí zpomalit a v poslední fázi letu výrazně snížit rychlost. Rychlost snižují i případné obranné manévry, které mají být jednou z klíčových předností hypersonických zbraní, jak uvádí server Military Today.

Rusové přizpůsobili nadzvukové bombardéry Tu-22M3 roli nosičů nové zbraně. Během války na Ukrajině však tento úkol plní jiné stroje, a to speciální, modernizovaná verze těžké stíhačky MiG-31. Ve variantě MiG-31K se tento rádoby lovec amerických bombardérů mění v nosič jediného Kinžalu. Letouny tohoto typu nasměrovali Rusové mimo jiné na běloruské letiště Machulišče. Každý vzlet tam umístěného MiGu 31K znamenal vyhlášení raketové pohotovosti na celé Ukrajině. Ve skutečnosti se celé území země nacházelo v dosahu střel Kinžal a Ukrajinci přiznávali, že nejsou schopni bojovat proti ruským raketám. Kinžaly nemohly být zastaveny starými postsovětskými protiletadlovými systémy S-300, hlavním pilířem ukrajinské protivzdušné obrany.

Západní zbraně: výhoda díky technologiím

Kyjev apeloval na dodávky západních protiletadlových systémů od samého počátku ruské agrese. Trvalo dlouho, než byla tato žádost splněna, a to jak z politických důvodů, tak z důvodů ryze praktických, souvisejících s tempem výcviku personálu. Nebylo by přehnané říci, že protiletadlové systémy jsou nyní z technického hlediska jedny z nejpokročilejších druhů zbraní vůbec a jejich obsluha vyžaduje specializované znalosti.

Na Ukrajinu dorazilo několik typů západních protiletadlových zbraní. Kromě MANPADS se dobře osvědčily i německé dělostřelecké komplety Gepard. Ty se ukázaly jako účinná zbraň proti dronům a dalším levným a méně náročným cílům, jejichž boj s drahými raketami by byl plýtváním prostředky. Další kategorii tvoří protiletadlové systémy jako NASAMS, Iris-T SLM a především MIM-104 Patriot, který přitahuje asi největší pozornost médií.

Patriot versus Kinžal

Útok provedený v noci z 15. na 16. května a zaměřený na Kyjev mohl být pro Moskvu propagandisticky bezcenný, zejména pokud by se mu podařilo zničit západní protiletadlové systémy bránící město. Vzhledem k jeho rozsahu se Rusko pokusilo o tzv. saturační útok, kdy počet útočících objektů má způsobit rozptýlení prostředků protiletadlové obrany, což snižuje účinnost úsilí obránců.

Výsledek ruského útoku předčil očekávání: z 18 odpálených raket a střel s plochou dráhou letu, včetně šesti Kojalů, jich Ukrajinci sestřelili všech 18. Další body k tomuto skóre přidaly sestřelené bezpilotní letouny, vyslané jako klamné cíle protiletadlové obrany, jak píše server Popular Mechanics. Ruský úder se ukázal jako neúčinný, přičemž jedno odpalovací zařízení Patriot bylo lehce poškozeno, což bylo po několika hodinách opraveno. Soudě podle dosavadních výsledků je Putinova nejnovější superzbraň bezmocná proti více než 30 let starému, byť modernizovanému protiletadlovému systému, jakým je americký Patriot.

Zdroj: redakce, vpk.name, insider.com, military-today.com, popularmechanics.com