Osadníci na Marsu mají žít uvnitř útesu

Nüwa – tak se jmenuje první město na Rudé planetě. Počítá s 250 tisíci obyvately, kteří na planetě budou cestovat výtahy a železnicí.

Toto je pravděpodobně první taková komplexní vize kolonizace vesmíru. Architektonické studio Abiboo představilo návrh marťanské aglomerace, ve které by žili první návštěvníci ze Země. Rozsáhlé zařízení by zpočátku záviselo na dodávkách potravin a surovin z naší planety, ale autoři konceptu Nüwa věří, že se město brzy stane soběstačným.

Plány se zatím zdají být dost vzdálené, protože podle prohlášení Elona Muska, tvůrce SpaceX by první člověk na Červené planetě mohl žít kolem roku 2050. Spekulace citované webem Popular Mechanics naznačují, že stavba města Nüwa by mohla začít v roce 2054. Abiboo však oficiálně nechce dělat taková prohlášení.

New Project 17
foto: abiboo.com

Určitě ne každý bude moci žít v Nüwě. Půjdou tam pouze vybraní. Pro ně to bude obvykle jen jednosměrná cesta. Zatímco se očekává, že tam bude přistávat raketoplán, let na Zemi by byl možný pouze každých 26 měsíců. Cestování na Mars nebude levné. Cena lístku je 300 000 dolarů. Vize, kterou pro osadníky představilo studio Abiboo, se však zdá být mimořádně zajímavá.

Marťanská aglomerace Nüwa (název podle čínské mytologie stvořitele člověka označuje jedno z božstev) má pojmout čtvrt milionu lidí, kteří budou žít v jeskyních vytesaných do přesně vybraného útesu. Skála Tempe Mensa, která se nachází na vulkanické plošině Tharsis, má chránit před nebezpečným kosmickým a slunečním zářením.

Jeskynní systém má být navzájem propojen výtahy a železnicí. Uvnitř útesu budete moci cestovat také speciálními minibusy. V rámci mise budou kolonizátoři povinni provádět 60–80 procent jejich času na aktivity spojené s udržováním a rozvojem aglomerace ve vesmíru, říkají architekti Abiboo. Na oplátku obdrží osadníci jídlo a ubytování zdarma – obývací pokoj o rozloze 25 až 36 metrů čtverečních.

New Project 18
foto: abiboo.com

Na úpatí útesu nemocnice, školy, sportovní a kulturní zařízení a železniční stanice vedoucí k raketoplánu.

Ekologizace rudé planety
Plán předpokládá, že v průběhu času bude Nüwa nezávislá na dodávkách potravin ze Země. Proto si architekti ve spolupráci s mezinárodním týmem vědců SONet, vedeným astrofyzikem Guillem Anglada (objevil exoplanetu Proxima-B), vybrali místo pro Nüwu v oblasti Tharsis, kde je dostatečné sluneční světlo, k pěstování rostlin. Tam by měl v budoucnu být např. špenát, kel nebo hrášek.

Samotné hnojivo však nestačí. Je také zapotřebí kyslík. A právě zde má NASA svůj nápad. V rámci projektu Moxie vědci pracují na stroji, který k jeho výrobě využívá elektřinu – zařízení má filtrovat vesmírný vzduch a pumpovat ho do speciálních kompresorů, které mu dodávají tlak podobný tlaku Země. Pak by byl proveden proces elektrolýzy. Prozatím je Moxie schopna generovat dostatek kyslíku na dvě hodiny, aby udržel malého psa naživu.

New Project 19
foto: abiboo.com