Operace Železné meče. Oporou jsou rakety Spike NLOS
Současná Operace Železné meče, kterou můžeme sledovat v médiích využívá kromě izraelského letectva protitankové řízené střely Spike NLOS. Střela Spike NLOS (Non-Line of Sight), v Izraeli známá jako „Tamuz“, byla oficiálně poprvé předvedena v roce 2021.
Jedná se o speciální verzi střely Spike s doletem prodlouženým na 25 km. Zbraň je určena k boji proti cílům detekovaným pokročilými průzkumníky nebo bezpilotními letouny. Důležité je, že cíl nemusí být pro střelce viditelný, aby byl zaměřen. Rychlost střely je více než 570 km/h, jak uvádí web Military Today.
Naváděcí systém této verze se od ostatních střel Spike liší tím, že ke komunikaci s odpalovacím zařízením nepoužívá optický kabel, ale rádiové komunikační spojení. Samotná naváděcí hlavice naopak dále spoléhá na kombinaci nechlazené termovizní kamery čtvrté generace, která vidí tepelný obraz cíle, a kamery s vysokým rozlišením pro denní světlo.
To jí umožňuje přenášet záběry z poslední fáze letu a pomáhá vyhodnotit účinnost zásahu. Spike NLOS váží 71 kg. Hmotnost střely v této verzi souvisí s velkým množstvím raketového paliva. Z tohoto důvodu již Spike NLOS není přenosný systém pro vojáka, ale montuje se na lehké buggy nebo vrtulníky.
Spike NLOS může nést kumulativní hlavici schopnou propálit více než 700mm ocel chráněnou reaktivním pancířem, tříštivě-trhavou hlavici nebo tříštivou hlavici PBF (Penetration-Blast-Fragmentation). Ta je navržena tak, aby pronikla stěnou budovy nebo bunkru a explodovala, čímž zlikviduje všechny cíle uvnitř.
Operace Železné meče
Na internetu se objevilo video, které ukazuje použití dálkového ppk vypáleného jednotkou podřízenou izraelskému námořnictvu. Ukazuje několik úspěšných útoků s použitím střel Spike NLOS. Zbraně byly pravděpodobně vybaveny tříštivými a demoličními nebo průbojnými hlavicemi.
Zdroj: redakce, militarytoday.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]