Odborníci přišli na to, co by mohlo Ukrajině pomoci k vítězství
Otázka podpory Ukrajiny západními letouny se opět vrací na stůl. Odborníci poukazují na to, že letouny nemusí být pro Ukrajinu optimální podporou a že Kyjevu by více prospěla dodávka zcela jiného vybavení.
Podle analýzy, kterou představili plukovník Maximilian Bremer z Air Mobility Command a Kelly Grieco ze Stimsonova centra, mezinárodní bezpečnostní organizace, je důležitější než dodávka stíhaček F-16 posílení ukrajinské protivzdušné obrany jako celku.
Podle odborníků koncepce, která předpokládá dodávku moderních víceúčelových letounů na Ukrajinu, znamená, že Kyjev přijímá strategii NATO, které potřebuje vzdušnou převahu. Je to účinná, ale nákladná strategie.
Pro NATO, a zejména pro americké letectvo, které již desítky let cvičí a zdokonaluje metody prolomení nepřátelské protivzdušné obrany, to může mít smysl. Přeneseno do ukrajinské reality by ji mohlo vystavit zbytečným ztrátám a plýtvání zdroji.
Nebe bez ruských letadel
Válka na Ukrajině ukazuje, že je možné i jiné řešení. Zkušenosti z téměř ročních střetů ukazují, že Rusko, které původně bojovalo za svobodu působení na ukrajinském nebi, tuto svobodu navzdory velké převaze nikdy nezískalo a nyní jen velmi zřídka používá letadla nad ukrajinským územím.
Proto správnou strategií pro Ukrajinu není získat výhodu ve vzduchu, ale zajistit, aby Rusko tuto výhodu nikdy nezískalo.
To je zaručeno účinnou a dobře fungující protivzdušnou obranou. A takovou obranu Ukrajina má, do vypuknutí války ji měla nejlépe rozvinutou v Evropě. Problém je v tom, že Rusové, kterým se nepodařilo lokalizovat a zničit ukrajinské pozice OPL, změnili strategii a snaží se je neutralizovat jinými prostředky.
Opotřebovávací válka
K tomu slouží masivní útoky dronů a řízených střel na civilní cíle. Touha bránit města nutí Ukrajinu spotřebovávat velmi cenné zásoby protiletadlových raket, záchranou civilistů se ukrajinská armáda zbavuje tlejících zásob raket země-vzduch.
Jak upozorňují plukovníci Bremmr a Kelly Grieco, Západ musí zvýšit své úsilí a poskytnout Ukrajině moderní protiletadlové systémy. Cílem je snížit a časem odstranit závislost Kyjeva na systémech S-300, které se vyrábějí v Rusku a jejichž zásoby v zemích, které mohou Ukrajině pomoci, byly vyčerpány.
Dlouhodobý úspěch
Zároveň mohou být ukrajinské úřady nuceny učinit dramatické rozhodnutí nezachytit každou ruskou raketu. To znamená, že za cenu zničení části infrastruktury a utrpení civilistů si Ukrajina zachová schopnost bránit vlastní oblohu před ruskými letadly, a tím si, v dlouhodobém horizontu, může zajistit podmínky pro vítězství ve válce.
Zdroj: redakce, STIMSON; Defense News