Obrovský teleskop na Měsíci umístěný v kráteru. To je ambiciózní plán astronomů
Dalekohledy jsme postavili na různých místech na Zemi a některé jsme dokonce vyslali do vesmíru. Každý nový teleskop plný technologických inovací vedl k úžasným objevům o vesmíru. Jaká by tedy měla být další observatoř, která by výrazně rozšířila naše znalosti? Vhodným místem pro vybudování observatoře by byl povrch Měsíce.
Tým astronomů představil ambiciózní plán výstavby obřího optického dalekohledu v jednom z kráterů na měsíčním pólu. Podle autorů by mohl posunout pozorování vesmíru na dosud nevídanou úroveň a změnit způsob zkoumání vesmíru, jak píše server Universe Today.
Hyperteleskop by mohl jako primární zrcadlo použít soustavu zrcadel rozmístěnou podél terénu kráteru. Protože by zrcadla nemusela být velká, jejich konstrukce by byla mnohem jednodušší a celkový tvar kráteru by znamenal méně zemních prací potřebných k jejich umístění. Variantou této myšlenky by bylo umístění zrcadel na jedné straně kráteru a přístrojového vybavení na druhé straně. To by umožnilo velmi velkou ohniskovou vzdálenost, pozorovací rozsah takového dalekohledu by byl omezený.
Všechny tyto nápady jsou zatím v počátečním stádiu. A kromě jejich konstrukce by bylo třeba překonat i závažné problémy. Na zrcadlech by se časem hromadil prach, který by bylo třeba odstraňovat. A přestože je na Měsíci mnohem menší seismická aktivita než na Zemi, stále by mohla ovlivnit nastavení zrcadel a detektorů.
Dalekohledy dnes najdeme pravděpodobně všude: na vrcholcích hor nebo na nejodlehlejších ostrovech. Posíláme je také na oběžnou dráhu kolem Země. Proč tedy nezkusit umístit jeden na povrch našeho přirozeného satelitu?
Zdroj: redakce, arxiv.org