Obří větrná turbína o výkonu 22 MW bude patřit k největším strojům v historii

Čínská společnost Mingyang Smart Energy oznámila plány na výstavbu kolosální 22megawattové větrné turbíny na moři a stát v její přítomnosti bude pro člověka nevídaným zážitkem.

Technické výkony v oblasti větrné energie na moři začínají být extrémní, a to z jednoduchého důvodu: množství energie, které lze z turbíny získat, závisí především na její ploše. Čím větší je oběžná dráha, tím více energie můžete získat, ale také tím větší je bonus za přidání větší délky.

Řekněme si to takto: pokud má vaše turbína průměr 20 metrů a vy k tomuto průměru přidáte další metr, získáte přibližně 34 metrů čtverečních další plochy. Pokud však vaše turbína začíná s průměrem 50 metrů, přidáním jednoho dalšího metru průměru získáte přibližně 79 metrů čtverečních plochy navíc, protože lopatky o tuto délku navíc obtékají větší kruh.

Navíc je instalace těchto obrovských turbín na moři extrémně nákladná a ekonomické aspekty nasazení a připojení k síti hovoří spíše ve prospěch menšího počtu větších turbín než většího počtu menších.

Proto se jejich velikost stává naprosto šílenou. Turbína H260-18MW, kterou v současné době staví společnost CSSC, používá 128 metrů dlouhé lopatky o směšném průměru 260 metrů a obtékané ploše 53 000 m2. To je 9,9 fotbalových hřišť nebo 42,4 olympijských plaveckých bazénů, přepočteno na standardní jednotky – pomineme-li malou plochu, která zůstává nepřevrácená v náboji, píše portál NewAtlas.

Vlastní proti tajfunu odolný model MYSE 18.X-28X společnosti MingYang, na obrázku výše, bude používat lopatky o délce 140 metrů, což představuje plochu 66 052 m2.

Nová turbína navržená společností MingYang na rok 2025 bude mít špičkový výkon 22 MW a průměr rotoru přes 310 metrů, což odpovídá obtékané ploše nejméně 75 477 m2 (14,1 fotbalových hřišť, 60 olympijských plaveckých bazénů).

Když k tomu připočtete trochu volného prostoru, aby se špičky lopatek udržely mimo vodu, budete pravděpodobně hledět na něco vyššího než Eiffelova věž v Paříži o výšce 324 metrů.

Skutečně se bude jednat o jedny z největších pohyblivých částí, jaké kdy byly postaveny. Napadá vás něco jiného s tak velkými viditelnými pohyblivými částmi? Nic z kategorie důlních megastrojů se tomu nepřibližuje, a i když 27 km dlouhý obvod Velkého hadronového urychlovače drží titul celkově největšího stroje na světě, je ukryt pod zemí a urychlování částic není zrovna divácký sport.

Takže projížďka lodí kolem těchto mamutích větrných turbín na moři bude docela nevídaným lidským zážitkem. Bude patřit k největším strojům v historii.

Zdroj: NewAtlas